Удивителните, но непопулярни земни кътчета

03.04.2013 | 11:40
по статията работи: Елица Елефтерова
Шест места, на които ще се насладите на спокойствието и уютната атмосфера на миналото
Удивителните, но непопулярни земни кътчета

Когато става дума за пътуване, може да се каже, че съществуват туристически клишета, например Айфеловата кула в Париж, Хеопсовата пирамида в Гиза или Статуята на свободата в Ню Йорк. Разбира се тези места са интересни, но и прекалено експонирани. 

В същото време има множество прекрасни кътчета, които са по-непопулярни сред туроператорите, но си заслужава да се посетят. Един от скритите бонуси при тях е, че ще избегнете стълпотворението от хаотични посетители, така характерно за всяка популярна дестинация.  

От американското списание "Тайм" са направили спретната класация на най-подценяваните подобни места, част от която ви представяме и ние.

124210

Мостът над река Заяндех, Исфахан, Иран. Снимка: Guliver/Getty Images

Пазарът "Гизарийе" или Големият пазар в Исфахан, Иран

Исфахан е половината свят, обичат да казват персите, визирайки великолепието на града. Той се намира на 340 км южно от най-посещавания град в страната - столицата Техеран.

Исфахан е старата столица на Персийското царство и за иранците има специално значение. Градът е величествен и заради факта, че е много стар и като всяка стара столица притежава своя особена атмосфера, всяко кътче е пропито с история.
Плочките от джамиите отразяват росната светлина. Изящните обществени градини оставят чувството за егалитарна привилегия (тоест, че всички обществени блага са достъпни за всички граждани - бел. прев.). Именно в тази обстановка се крие мистичната красота на града, която може да се почувства и да се види. Еманацията на тази атмосфера може да се усети в сводестия вход на пазара “Гизарийе”, по-известен като Големия пазар.

Тук търговците все още правят собственоръчно нещата, които продават: медни съдове, гравирани от старец с дебели очила, предмети, пропити с красотата на ежедневната употреба, като металните съдове и парчетата плат.


124217

Храмът Преа Виехар, Камбоджа. Снимка: Guliver/Getty Images 

Самбор Прей Кук (Sambor Prei Kuk), Камбоджа

Около 7 600 туристи са посетили археологическия парк Ангкор в Камбоджа през 1993 г. Това е годината, когато паркът получава статут на част от световното културно наследство. През настоящата година броят на посетителите се очаква да достигне зашеметяващите 2 млн. души. Според уредниците на Ангкор, 1000-годишният храмов комплекс е обречен да бъде обичан докато съществува.

В същото време храмовият комплекс Самбор Прей Кук има малък шанс това да се случи с него. Комплексът е построен през VII век. Това е най-големият и най-добре запазен град от епохата, предхождала тази на Ангкор в Камбоджа, въпреки това обаче градът привлича съвсем малко посетители.

За да го намерите, трябва да хванете автобус на Mekong Express от Пном Пен или провинция Сием Реап до Кампон Том. Оттук трябва да си наемете мото-такси, което да ви отведе по прашния път до рушащите се външни укрепления на Самбор Прей Кук. Там има 52 храма, украсени със скулптури и сложни резби, които ще можете да разгледате, потапяйки се в атмосферата на отминалите години. Един от тях е храмът Преа Виехар (на снимката горе).

125631

Кирпичени къщи в оазиса Сиуа, Египет. Снимка: Wikimedia

Оазисът Сиуа, Египет

Диплянките от туристическите офиси гласят: "Сиуа - първата и най-стара туристическа дестинация в света". Трудно е да се каже дали това е така, но Александър Велики със сигурност е посещавал това място, тъй като се е консултирал с оракула на Амон, който е живял в този оазис. Мястото е предимно населено с бербери, родом от Либия. До Сиуа се стига само по един-единствен асфалтов път.

В наши дни европейските туристи се тълпят пред Адрере Амелал - еко-селище, което е изградено изцяло от кал, няма електричество и на това място, разположено точно срещу Бялата планина, времето определено е спряло. За почитателите на лукса има хотел, построен в Албабеншал - стара крепост в центъра на града.

Когато се стъмни, мястото се осветява единствено от блещукащите звезди и светлините, идващи от ресторантите, разположени върху покривите на сградите. Очарованието на централния площад се подсилва и от молитвите на мюсюлманите, а духът на града се допълва от звуците на животните. Тук залезите са тихи, а в минералния басейн в средата на дюните се оглеждат безброй звезди.

125632

Залез в Аруба, Карибски регион. Снимка: Wikimedia.org

Ел Отро Ладо (El Otro Lado), Панама

Трябва да се отправите към страната на пиратите, за да достигнете Ел Отро Ладо - голямото 110 хектара скривалище в карибското крайбрежие на Панама. Едва на 90 минути път с кола от Панама сити, това е мястото, където британски и испански пирати са влизали в битки за плячка преди векове. Днес обаче там е съкровищницата на пътешествениците, търсещи уединение и спокойствие.

Първоначално построена като частна резиденция, Ел Отро Ладо е група от четири вили, обгърнати от дъждовни гори. До мястото се достига само с лодка от историческия град Портобело. Въпреки че всяка вила е с индивидуален дизайн, всички те споделят визуален интериор, оживени от съвременни мебели, контрастна черно-бяла фотография и латинско-карибска живописност.

Може да се релаксира на плажа, обграден от палми, до който се стига с лодка или да се използва басейнът на курорта. Храната е прясна, а коктейлите мохито се леят обилно. Мястото ни връща обратно в дните на пиратите, когато Христофор Колумб и сър Франсис Дрейк са се борили за контрола на района на Портобело. Ако прекарате няколко нощи в Ел Отро Ладо, лесно ще разберете защо е била борбата за влияние в тези води.

125633

Медаа ин Салех, Саудитска Арабия. Снимка: Wikimedia.org

Мадаа ин Салех, Саудитска Арабия

Легендата твърди, че древният град Мадаа ин Салех, скрит дълбоко в пустинята на Саудитска Арабия, е прокълнато място, наказано от Аллах за идолопоклонничеството на неговите жители. Всъщност, вятърът е резбовал пясъчните колони, показващи се от дюните, които лесно могат да се оприличат на гърчещи се души, измъчвани вечно в зловещите образувания, видими от миля.

В първи век от новата ера този град е бил в разцвета си. Мястото е било жизненоважно в царството Набатеа, столицата на което е прочутия град Петра (намиращ се в днешни дни в Йордания) и ключов търговски пункт за търговците на подправки, тамян и смирна от далечен Йемен. Някога набатейците, които са били номади, са живеели в кирпичени жилища, които с времето са изчезнали, но тези хора са погребвали мъртвите си в сложни мавзолеи, издълбани в пясъчника монолити.

Някои от 111-те изящни гробници са идеално запазени. През 2008 г. ЮНЕСКО обяви Мадаа ин Салех за част от световното културно наследство. Това е първото място от Саудитска Арабия, което попада в списъка на световната организация.

Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
4.00/4
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 17.01   49 г. пр.н.е. – Рим е бил опразнен заради настъпващите от север легиони на Юлий Цезар. 395 г. – Римската империя е поделена между синовете на император...