Правят се заобиколни начини за повишаване на цените и това не е честно спрямо хората. Всичко поскъпва. Обикновено се тръгва от цените на енергията, минава се през услугите и се стига до заплатите. Това коментира икономистът Стоян Панчев пред Нова телевизия. Инфлацията намалява, но това не значи, че са намалели цените - те не се връщат назад, просто намалява темпът на ръст при тях, обясни експертът.
"Има различни индикации, че тази година ще видим намаляване на инфлацията. Последната година имаме отрицателен ръст на паричното предлагане -4%, което означава, че ще имаме спад в цените, но вероятно ще има и рецесия. Повишаването на лихвите от централните банки е точно с цел предизвикването на рецесия и овладяването на цените", обясни Панчев. Той прогнозира стагнация или нулев ръст, както предвижда БНБ за 2023 г., или дори рецесия. Спадът в икономиката ще е между 0 и 4%. Но ако войната в Украйна се развихри с по-голяма скорост или друг "черен лебед" като коронакризата, тогава ще има промяна, смята Панчев.
По-дългосрочната му прогноза е, че инфлацията ще е по-дългосрочна, а на рецесията ще се отговори със създаването на нови пари и нова инфлация. В частния сектор почти се настига инфлацията със заплатите, но в публичния сектор се изостава сериозно.
Като примери за заобиколен начин за повишаване на цените той даде идеята за отпадане на месечната карта за градски транспорт в София и искането на ресторантьорите да включат бакшиша в сметката, като последното било и опит за повишаване на доходите в тази индустрия - вместо да платят работодателите, хората да поемат това.
Междувременно от данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата стана ясно, че след лекото поевтиняване цените на храните отново са тръгнали нагоре.