ЕС търси възможности за превоз на повече украинско зърно със сухопътен транспорт

19.07.2023 | 11:05
по статията работи: econ.bg
Европейският съюз търси възможности да транспортира повече украинско зърно по пътища и железопътни линии, за да помогне за компенсиране на оттеглянето на Русия от подкрепената от ООН черноморска сделка за износ
ЕС търси възможности за превоз на повече украинско зърно със сухопътен транспорт
Снимка: под лиценза на creative commons

Европейският съюз търси възможности да транспортира повече украинско зърно по пътища и железопътни линии, за да помогне за компенсиране на оттеглянето на Русия от подкрепената от ООН черноморска сделка за износ, казаха лидери и служители на блока, цитирани от "Ройтерс".

Във вторник Русия нанесе удари по украински пристанища за износ на зърно ден след като Москва се оттегли от сделката, която позволяваше украинското зърно, блокирано от руско-украинския конфликт, да бъде изнасяно безопасно.

"Това означава, че стотици хиляди хора по света ще бъдат лишени от основна храна", каза първият дипломат на ЕС Жозеп Борел пред репортери във вторник в кулоарите на срещата на върха на блока с Латинска Америка и Карибите.

"Те използват глада като оръжие. Това е едно от най-лошите неща, които (руският президент Владимир) Путин можеше да направи", допълни той.

Високопоставен служител на ЕС каза отделно, че блокът подкрепя Турция и ООН в усилията им да върнат Русия към споразумението.

Ирландският премиер Лео Варадкар заяви, че блокът ще отговори и чрез разширяване на сухопътните маршрути за износ на украинско зърно през коридорите за солидарност, или пътни и железопътни връзки през съседите на Украйна в ЕС, както и Молдова.

"Има други начини за изнасяне на зърно от Украйна, например през Румъния и през Полша. Ако руснаците продължават с политиката да пречат на Украйна да изнася зърно и торове, ние ще трябва да намерим други начини за износ на зърното", каза той на същото събитие в Брюксел.

"Това, което направи Русия, е много грешно, то няма да засегне само хората в Украйна, ще засегне хората в най-бедните части на света", допълни Варадкар.

Преди руската инвазия през февруари 2022 г., около три четвърти от производството на зърно на Украйна се е изнасяло за Европа, Китай и Африка, като по-голямата част от зърното и маслодайните семена са преминавали през черноморските пристанища, според Брюксел.

Европейска комисия заяви, че това се е променило от началото на войната и около 60% от износа на зърно от Украйна сега минава през коридорите за солидарност на ЕС.

Разширяването на транзита през блока е чувствително за Полша и някои други страни от ЕС, граничещи с Украйна, където местните фермери са под натиск от увеличения украински внос.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...