Институциите се разминаха в очакванията си за влизане в еврозоната

27.06.2024 | 09:00
по статията работи: econ.bg
След като стана днес ясно, че България все още не изпълнява само ценовия критерий за влизане в еврозоната, Министерството на финансите и Българската народна банка се разминаха в очакванията си кога страната ни трябва да въведе еврото
Институциите се разминаха в очакванията си за влизане в еврозоната
Снимка: БНБ

След като стана днес ясно, че България все още не изпълнява само ценовия критерий за влизане в еврозоната, Министерството на финансите и Българската народна банка се разминаха в очакванията си кога страната ни трябва да въведе еврото.

Двете институции първо изпратиха една и съща позиция до медиите, в която се казва,че очакванията са инфлацията да се понижи през следващите месеци и до края на годината и този критерий трябва да бъде изпълнен. "Българските власти ще продължат активно да работят за изпълнението на всички критерии за членство в еврозоната, както и за подобряване на бизнес средата и институционалната рамка за постигане на устойчиво сближаване с еврозоната", написаха от двете институции.

След това обаче управителят на БНБ коментира в интервю за БТА, че според него присъединяването на България в еврозоната през 2025 г. остава реалистично (цялото интервю може да прочетете тук). По думите на Радев основните предпоставки да можем да приемем еврото през 2025 г. са две: "намаляване на фискалната експанзия и намаляване на бюджетния дефицит през настоящата година с около 1% от БВП", както и "проевропейско правителство с достатъчно широка подкрепа и хоризонт на действие".

Според финансовия министър Людмила Петкова обаче началото на 2026 година ще е по-подходящ момент за влизане в еврозоната, за да има достатъчно време бизнесът, институциите и гражданите да се подготвят, след като страната ни изпълни всички критерии и това бъде установено с нови, извънредни доклади. "От практическа гледна точка началото на годината е дата, която е най-подходяща", заяви Петкова.

"След като покрием критерия за инфлация, е необходимо технологично време за Европейската комисия и Европейската централна банка да изготвят конвергентните доклади. След това трябва да се подготви проекта на решение на Съвета. Това решение трябва да се одобри от държавите - членки на еврозоната. Трябва да остане и достатъчно време, за да може обществото, бизнесът, банките да се подготвят за приемането на единната европейска валута. Ако докладът излезе през март или април, ще останат само 2-3 месеца до 1 юли, което е недостатъчно страната да се подготви за плавно приемане на еврото", подчерта тя. 

Премиерът Димитър Главчев също коментира темата в началото на вчерашното правителствено заседание и също заяви, че очаква до края на годината страната ни да е покрила всички критерии за влизане в еврозоната.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 08.01   1198 г. – Инокентий III става римски папа. 1598 г. – Евреите са прогонени от Република Генуа. 1815 г. – Британско-американска война: Американските сили...