Над 73% от служителите у нас споделят, че са били дискриминирани в процеса по подбор или на работното място.
Най-широко разпространената причина за дискриминация е възрастта (46%) – това се потвърждава и от последните данни на Евробарометър, следвана от полът и половата идентичност (33%) и семейния статус (19%).
Данните са от анонимно проучване, проведено в продължение на 5 месеца от nPloy сред над 900 служители и 150 HR специалисти в България, обясни пред БНР-Радио София един от създателите на платформата Константин Цонев.
По думите му, по-възрастните по-трудно си намират работа в сравнение с младите хора без опит.
Приблизително 59% от служителите и 30% от специалистите по човешки ресурси са били свидетели на неуместни или сексуални намеци, насочени към колега, като в 44% от случаите са били отправени към жена. Повечето от тези случаи остават недокладвани.
Според българското законодателство при фирми с над 50 служители вече трябва да има и квота за хора с физически или интелектуални затруднения. Около 51% от HR специалистите и 60% от служителите обаче твърдят, че това не се спазва.
nPloy използва силата на технологиите, за да революционизира процеса на подбор.
Благодарение на своя алгоритъм, базиран на изкуствен интелект, платформата директно свързва кандидати и работодатели подобно на приложенията за запознанства, така че да покрие техните очаквания за заплата, умения, опит, местоположение, тип работа и т.н. Към момента nPloy има над 150 000 потребители и 1100 компании.
Наскоро получи и отличието “Стартъп на 2023 г.” от Forbes Business Awards.
Чрез решението си за анонимен подбор, nPloy се стреми да елиминира пристрастията и дискриминацията, като позволява на организациите да изградят разнообразни и приобщаващи екипи. С разрастването си, платформата се ангажира да трансформира пазара на труда като го направи по-прозрачен и достъпен.