Служители си надписват работно време заради помощи

12.02.2021 | 12:40
по статията работи: econ.bg
Кандидати за помощ по мярката "Запази ме" са поискали държавата да им плати за 31 работни дни, в които уж били в неплатен отпуск. Според дължината на месеца обаче работните дни са от 20 до 22
Служители си надписват работно време заради помощи
Снимка: под лиценза на creative commons

Кандидати за помощ по мярката "Запази ме" са поискали държавата да им плати за 31 работни дни, в които уж били в неплатен отпуск. Според дължината на месеца обаче работните дни са от 20 до 22. Така тези служители се опитали да вземат от държавата пари, които не им се полагат. Това става ясно от предоставени на "Монитор" данни от Агенцията по заетостта.

Примерът от Агенцията е за месец декември 2020 г., в който на практика има още по-малко работни дни, обясняват от ведомството.

Не малко обаче са били и разминаванията в декларираната от работодателя, от една страна, и от служителя, от друга страна, продължителност на работното време. Разминаване е имало и в данните между банковата сметка, декларирана от служителя, и обявената в списъка. Често допускани са технически грешки, казват още от Агенцията по заетостта. От ведомството апелират да се следи сайтът на Агенция по заетостта, където за улеснение са публикувани списъци на одобрени или неодобрени по мярката, както и допълнителни материали.

Социалният министър Деница Сачева пък обяви, че сред кандидатите за помощ имало и ресторанти – записали се като мелници или интернет доставчици. По думите й такъв вид регистрация е направена, тъй като често собствениците са започнали развиването на бизнеса си в един сектор и впоследствие са направили ресторанти, но тези разминавания също са причина за отказ на средства.

Както "Монитор" писа, забавяне по тази мярка имаше за около 2300 души, чиито данни са сгрешени, а се оказа, че има и хора, които не са кандидатствали за помощ, но очаквали да има такава. Над 17 млн. лева са изплатени към момента по мярката "Запази ме", а ресторантите към хотели са ползвали 9% ДДС, което също е облекчение от държавата, заявиха за "Монитор" от социалното министерство.

Според социалния министър Деница Сачева благодарение на мерките се е стигнало до изсветляване на сектори и до увеличение на трудовите договори. Тя обяви също, че обхватът на мярката 80 на 20 заради COVID кризата ще бъде разширен. В началото на април правителството ще обяви и новите сектори, които ще могат да кандидатстват за финансова подкрепа. До момента са включени хотели, ресторанти, транспорт и туризъм. А пенсионерите с най-ниски доходи също ще бъдат подпомогнати заради пандемията.

Мерките ще действат максимално дълъг период, категорични са от МТСП. По мярката 60 на 40 има средства до края на септември. Мярката в подкрепа на родителите, чиито деца ходят дистанционно на училище, е за цялата учебна година. Различни са времевите периоди на мерките, но при всички положения са до есента.

Общо почти 2 милиарда лева са средствата, които са стигнали до хората в България. Най-много са разплатени по мярката 60 на 40. През Министерството на икономиката също са разплатени почти 500 млн. лева. Над 100 млн. лева са разплатени за сектор хотелиерство, ресторантьорство, туризъм и транспорт по мярката 80 на 20. С 30 млн. лева подкрепихме семействата, чиито деца учат дистанционно, като средно семейство е вземало по около 900 лева за периода, в който са учили онлайн.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 09.01   475 г. – Император Зенон е изгонен от Константинопол. 1317 г. – Филип V е коронован за крал на Франция. 1349 г. – Под претекст, че са носители на чума,...