Банките UBS, Deutsche Bank, China International Capital Corporation (CICC) и Nomura повишиха прогнозите си за растеж на икономиката на Китай за 2013 г. до 7,6% след серия от положителни икономически данни за август, предаде "Ройтерс".
Въпреки че нещата изглеждат добре някои икономисти се тревожат, че възходящото движение се дължи на възраждането на т. нар. сенчесто банкиране.
Освен това страната страда от свръхпроизводство, а непродадената продукция се брои за БВП и затова данните за този показател изглеждат добри в Китай. Това обаче със сигурност ще се отрази на производствената активност през следващите години.
"Трябва да отбележим, че основните предизвикателства пред китайската икономика - свръхкапацитетът на промишления сектор, финансовите рискове, сенчестото банкиране и т. н. не са разрешени", каза Йан Чанг икономист в Barclays Capital в Хонконг.
"Всъщност осезаемото увеличение на инфраструктурата и растежът на инвестициите в недвижими имоти могат да означават по-нататъшно влошаване на дисбалансите и забавяне в придвижването на икономиката към по-устойчив растеж", каза още Чанг.
Китай се опитва да наложи по-строга дисциплина на своите банки на фона на опасенията за възможна "кредитна криза", като преди известно време централната банка на Китай отказва да инжектира пари в системата на паричния пазар.
"Банките в страната отново са започнали да разширяват мащаба на кредитирането, понеже централната банка на Китай разхлаби до известна степен своя контрол", каза Юй Хонги, икономист в компанията за търговия с ценни книжа Essence Securities в Пекин.
Някои икономисти смятат, че премиерът на Китай Ли Къцян ще понижи целевия растеж за 2014 г. до 7%. Икономиката на страната нарасна с 7,7% през 2012 г., което е най-слабият темп на нарастване от
1999 г. насам.