До края на 2013 г. новите изби у нас ще станат 12, а през 2014 г. още шест винарски предприятия ще започнат работа.
Повечето нови мощности се изграждат с чужди капитали. Осем от винарните, които ще отворят врати през 2013 година, са изградени със средства от чужбина. Това обясни пред в. "Монитор" изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по лозата и виното Красимир Коев.
Инвестициите идват от Франция, Германия, Италия и Русия. Свои средства инвестират и бизнесмени от Казахстан. По думите на Коев това означава, че те са оценили качеството на нашето грозде и вината, които се правят у нас, и са открили потенциал за развитие на успешен бизнес, коментира той.
Според него кризата не се е отразила сериозно на бранша, а през последните четири години постоянно има макар и минимален ръст на износа, както и на потреблението на вътрешния пазар.
Същевременно постоянно се засаждат нови лозя. След като заработят избите, които са в процес на изграждане, на територията на страната към края на декември ще има 270 преработвателни предприятия.
Вече има заявка за откриването на още 6 винарски изби, които ще започнат да работят през 2014 г. През първото шестмесечие на 2013 г. е регистриран ръст в износа на вино с 5,4%, каза още Красимир Коев.
От страната са експортирани 28,187 млн. литра, като за същия период на миналата година износът е бил с 1,441 млн. литра по-малко.
Отново най-големи количества са изнесени в Русия, а Румъния трайно заема второ място по консумация на български вина. След тях се нареждат Чехия и Полша, където нашите еликсири си имат заклети фенове. Не е за подминаване и големия износ за Китай, Виетнам и Япония.
"Китайските потребители са в двете крайности – предпочитат или много скъпи, или доста евтини вина, обясни изпълнителният директор на "Винпром Ямбол" Красимир Аврамов. Управляваното от него предприятие доставя в Поднебесната империя предимно червено вино, към което имат по-голям афинитет хората от тази част на света.
Вътрешният пазар обаче изостава в сравнение с миналата година. За полугодието българите са изпили 43,067 млн. литра, което е със 7,4 на сто по-малко в сравнение с първите 6 месеца на миналата година. Тези количества обаче трябва да се наваксат през активния летен сезон.