ВЕИ била най-евтиният начин за производство на енергия

11.01.2013 | 15:48
по статията работи: Петя Бързилска
Делът на ВЕИ в европейската енергийна система расте устойчиво, обясняват от Българската фотоволтаична асоциация
ВЕИ била най-евтиният начин за производство на енергия

На фона на продължаващите дискусии "за" и "против" АЕЦ Белене и има ли бъдеще втората ядрена централа на преден план излизат проблемите на сектора на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) у нас.

Последните данни сочат, че за единица мощност от АЕЦ бихме инвестирали 5 пъти повече средства, отколкото ако инсталираме ВЕИ, заяви Владимир Аличков - член на управителния съвет на Българската фотоволтаична асоциация (БФА), който засегна темата за ВЕИ и конвенционална енергетика по време на информационния семинар „Фотоволтаиката - достъпна технология за българските граждани”.

Аличков заяви, че ВЕИ не са най-скъпи, какъвто мит съществува. Те всъщност са най-евтиният начин за производство на енергия.

Той също така спомена, че цената на енергията у нас е изкуствено занижена. Ако цената на продукта от ТЕЦ се е повишила с над 17%, промените  в общата цена на електричеството са съвсем различни. На този фон поевтиняването на ВЕИ всъщност е значително, каза още представителят на БФА.

Цената на енергията в България е основен предмет на анализ от европейските институции. В момента тече проверка на Европейската комисия върху българските регулации за ВЕИ по системата EU Pilot, която ще даде резултати относно противоречия между нашето и европейското законодателство в по-кратки срокове.

Припомняме, че вчера председателят на Асоциацията на производителите на енергия от биомаса Андрей Бъчваров заяви пред "България Он Еър", че Европейската комисия най-вероятно ще накаже България с глоба до 120 мл. евро, ако домакинствата продължават да използват дърва. Бъчваров заяви още, че неяснотите в българското законодателство и редица нерешени проблеми застрашават изпълнението на заложените квоти за ВЕИ мощности.

Същевременно по време на провелия се форум беше съобщено, че 60% от инсталираните мощности от фотоволтаика в Германия са собственост на отделни граждани или земеделски производители. У  нас статистиката показва сходни резултати - над 700 от общо близо 1000 фотоволтаични централи са с малка и средна мощност. Това означава, че тези обекти са собственост на български инвеститори, вложили средства от своите бизнеси в електрически инсталации от екологичен тип.

Данните сочат, че делът на ВЕИ в европейската енергийна система расте устойчиво. Всичко това показва преход не просто в енергетиката, икономиката, но и в собствеността, обясни Никола Газдов, председател на БФА.

Газдов обърна внимание на институциите, които от няколко месеца се опитват да представят инвестициите от ВЕИ у нас като лоши, непредвидими, скъпи и вредни за гражданите. Той за пореден път засегна темата за по-малките ВЕИ обекти - въпреки поетия ангажимент в началото на 2012 г., все още управляващите не са поставили регулации, които да опростят изграждането на ВЕИ обекти с най-малка мощност. Kогато това се случи, технологията наистина ще стане достъпна и масова у нас.

Същевременно Кирил Велковски и Румен Христов от асоциацията презентираха новостите  в технологиите за интегриране на фотоволтаични и ВЕИ системи  в сгради и по-малки обекти. Според Велковски, повече от 30% от отпусканите кредити се влагат в енергетика. Нашата цел следва да е да намаляваме този дял чрез енергийна ефективност и въвеждане на ВЕИ, каза още той.

Според Христов, технологиите вече са достигнали момента, в който цената на ток от ВЕИ може да е по-ниска от изкупната цена за крайните потребители. Важното в случая е българските институции да съумеят да се възползват от постиженията на сектора и да ги приложат у нас.

В интерес на прозрачността и публично достъпните данни, БФА представи новата платформа VEI BG - Национален регистър за ВЕИ, който представя детайлна информация за обектите и производството на електричество от ВЕИ в България. Сайтът е в процес на подготовка и допълнения, но вече е достъпен за потребители: https://www.vei-bg.org/

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 21.01   1506 г. – По нареждане на папа Юлий II е образувана армията на Ватикана – Швейцарската гвардия. 1542 г. – Английският парламент осъжда на смърт за...