Данъчните погват с проверки брокерите на имоти 2

13.01.2014 | 09:27
по статията работи: Елица Елефтерова
Повечето комисионни или се укриват или се обявяват в много по-малък размер от реалния
Данъчните погват с проверки брокерите на имоти

Данъчните започват проверки за укриване на доходи от брокерите на имоти. Още в края на миналата година служители на Националната агенция за приходи са поискали информация от бранша за най-честите нарушения, които се правят при покупката и продажбата на имоти.

Оказва се, че повечето комисионни за сключени сделки или се укриват от данъчните, или се обявяват в много по-малък размер от реалния. Друг сериозен проблем е изповядването на сделките на данъчна оценка, а не върху реалната им пазарна цена.

Подобна практика често се приветства от купувачите и продавачите, защото те също плащат по-малко. Изповядването на сделката върху данъчна оценка обаче може да изиграе много лоша шега най-вече на купувачите. Този ход им спестява средства като намалява таксата за нотариуса, изповядал сделката, както и налога за прехвърляне на имота, съобщава в. "Стандарт". 

В същото време обаче, ако по една или друга причина сделката бъде развалена, купувачът може да претендира за обезщетение в размер на сумата, вписана в нотариалния акт. Така ако той е платил 100 хил. лв. за апартамент, но в нотариалния акт пише, че е дал 20 хил. лв., при разваляне на сделката, може да поиска най-много 20 хил. лв.

Некоректните брокери обикновено работят с по-ниска комисионна от 1-1,5%, обясняват експерти. Това обаче не означава автоматично по-добри условия за клиентите им. Често заради по-ниската комисионна брокерите надуват изкуствено цената на апартамента или съответния имот.

Така той става почти непродаваем, а ако все пак някой се излъже да го купи, то плаща много повече, отколкото ако е дал стандартната комисионна от 3%. Друг проблем, с който често се сблъскват клиентите е, че комисионната не им спестява ходене по мъките и обикаляне на ред институции за уреждане на документите за сделката.

Макар да има възможност с пълномощно брокерът да извади всички необходими документи, най-често работата на посредника, особено този с ниска комисионна, се изчерпва до срещането на купувача и продавача.

Брокери на имоти, които се представят за собственици или пълномощници на продавачи на апартаменти са сред най-честите измамници посочват експертите. Те си "присвояват" правото да продават имоти като взимат обяви, пуснати от частни лица в интернет, и започват да ги разпространяват по различни канали. Когато им се обади клиент и те го заведат при реалния собственик тези самозвани брокери настояват и двете страни да им платят комисионна, макар че собственикът реално не е търсил техните услуги.

По какво си приличат некоректните брокери

Този тип брокери се рекламират като собственици или пълномощници. Често пишат в обявите за продажби на жилища, че имотът се продава без посредник или обявата е само за частни лица. Освен това комисионите им са по-ниски от обичайните и са около 1-1,5%. Тези брокери също така отказват да сключват договор за услуги или предлагат съмнителен комисионен договор и отказват да издават касов бон или фактура срещу получените средства.

Често пъти и самите нотариуси са в нарушение на законите. Понякога те умишлено си затварят очите за сделки, сключени на нереално ниски цени, за които е ясно, че са в ущърб не само на хазната, но и на двете страни при евентуален спор, коментират брокери на имоти.

Нереално ниските цени на обяви за продажба или наем на имоти са един от сигурните белези, че нещо не е наред, предупреждават от бранша. Често в сайтовете и обявите в печатните медии се предлагат апетитни имоти на безценица. Когато звънне клиент, обикновено му се обяснява, че имотът току що е бил купен или нает, но пък имат други подобни.

От обясненията става ясно, че "подобните" имоти са с няколко хиляди по-скъпи от посочените в обявите. Нерядко за разликата в цената, посочена в обявата и реално исканата сума, купувачът бива уведомен едва в последния момент, когато вече е пристигнал на оглед.

Дори цената да е същата, може да се окаже, че "перфектният мезонет от 80 квадрата с изглед към Витоша" всъщност е 20 квадрата таванска стая в стара сграда, до която се стига по 60 квадрата коридор в който има баня и тоалетна, ползвани от още едно семейство.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари 3
Подреди по: Най-нови | Най-стари

Svetlana Stoilova 14.01.2014 | 13:50
ИСКА МИ СЕ ДА ЗНАМ, КОЙ Е ТОЗИ СИЛНО КОМПЕТЕНТЕН АВТОР НА СТАТИЯТА, ОТ КОЛКО ПРЪСТА ИЗСМУКА ТОЛКОВА МНОГО ГЛУПОСТИ И С КАКВО ПРАВО СИ ПОЗВОЛЯВА ДА УНИФИЦИРА МЕТОДИТЕ, ПО КОИТО РАБОТЯТ БРОКЕРИТЕ. МНОГО ЕКСПЕРТИ СЕ НАВЪДИХА, ВСЕКИ С МНЕНИЕ И САМОЧУВСТВИЕ НА ЕКСПЕРТ. ЕДИНИЦИ СА БЪЛГАРИТЕ, КОИТО ЗНАЯТ В ДЕТАЙЛИ КАКВО Е ПОСРЕДНИЧЕСКА ДЕЙНОСТ. КОЙТО И БРОКЕР ДА ПОПИТАТЕ ЩЕ ВИ КАЖЕ, ЧЕ БИ ПРЕДПОЧЕЛ ДА МУ ДАДАТ ПЪЛНОМОЩНО ДА ИЗВАДИ САМ ДОКУМЕНТИТЕ НЕОБХОДИМИ ЗА СДЕЛКАТА, НО БЛАГОДАРЕНИЕ НА ПОДОБНИ МАТЕРИАЛИ ДОВЕРИЕТО В НАШАТА ПРОФЕСИЯ Е СВЕДЕНО ДО НУЛА. БРОКЕРЪТ НА НЕДВИЖИМИ ИМОТИ Е ТЪРГОВЕЦ СЪС ШИРОК СПЕКТЪР ПОЗНАНИЯ. ПРОСТО Е - СЛЕД КАТО СТЕ ПОПАДНАЛ НА НАДОМЕН БРОКЕР И ВИДИТЕ, ЧЕ НЕ СТАВА НИЩО ОТ НЕГО - СМЕНЕТЕ ГО, А НЕ ПЛЮЙТЕ ПО ВСИЧКИ ГРУПОВО И НЕ УНИФИЦИРАЙТЕ НЕЩАТА. ПРИ НАС Е КАКТО ПРИ ВСИЧКИ ПРОФЕСИИ. ИМА МНОГО НЕКАДЪРНИ ДОКТОРИ, ИНЖЕНЕРИ И ДРУГИ - ИМА И МНОГО ТАКА НАРЕЧЕНИ БРОКЕРИ, НО ЗА ТОВА НЕ Е ВИНОВНА ПРОФЕСИЯТА БРОКЕР, А ЛИПСАТА НА ЗАКОНИ. КОГАТО ПИШЕТЕ ОПРЕДЕЛЕН МАТЕРИАЛ ИЗПОЛЗВАЙТЕ КОНКРЕТНИ ИМЕНА, А НЕ СИ ПОЗВОЛЯВАЙТЕ ДА УРОНВАТЕ АВТОРИТЕТА НА ХОРА, КОИТО НЯМАТ НИЩО ОБЩО С ОПИСАНИТЕ СЛУЧАИ. ЗА ИЗПОВЯДВАНЕТО НА СДЕЛКИТЕ НА ДАНЪЧНА ОЦЕНКА, ОЩЕТЕН МОЖЕ ДА БЪДЕ НЕ КУПУВАЧЪТ,А ПРОДАВАЧА. ВЪВ ВСЕКИ НОТАРИАЛЕН АКТ СЕ ОПИСВА ЦЯЛАТА СУМА(ГОВОРЕТЕ С НОТАРИУС ИЛИ ПРОЧЕТЕТЕ НОТАРИАЛЕН АКТ ОТ СДЕЛКА ИЗПОВЯДАНА НА ДАНЪЧНА ОЦЕНКА). АКО ОБАЧЕ СЛЕД ВРЕМЕ ПРОДАВАЧЪТ ТРЯБВА ДА ДОКАЖЕ ПРОИЗХОД НА ПАРИТЕ, МОЖЕ ДА ДОКАЖЕ САМО СУМАТА ОТ ДАНЪЧНАТА ОЦЕНКА, АКО ДОПЛАЩАНЕТО НА РАЗЛИКАТА, КАКТО ЧЕСТО СТАВА НЕ Е МИНАЛА ПО БАНКОВ ПЪТ. И СДЕЛКИ МНОГО ЧЕСТО СЕ СЛУЧВАТ НА 1, 1.5 ИЛИ 2 %, АКО АЗ ОТИДА ДА ОБИКАЛЯМ ДА ВАДЯ ДОКУМЕНТИ, ОТСТЪПКА ОТ 3-ТЕ ПРОЦЕНТА ЕДВА ЛИ ЩЕ НАПРАВЯ НА НЯКОГО. А ТОВА ЗА ОФЕРТИТЕ НАБАВЯНИ ОТ ИНТЕРНЕТ Е ТАКА. 15 АГЕНЦИИ РЕКЛАМИРАТ ЕДИН СЪЩИ ИМОТ, ВСИЧКИ ДО ЕДИН СА ГОВОРИЛИ СЪС СОБСВЕНИКА И ТОЙ НЕ Е ОТСВИРИЛ НИКОЙ ОТ ТЯХ. НО, КОЙТО И ДА Е ОТ ТЕЗИ 15 АГЕНТИ ПРОДАДЕ ИМОТА, СОБСВЕНИКЪТ Е ДЛЪЖЕН ДА ГО ВЪЗМЕЗДИ ИЛИ ДА МУ ОТКАЖЕ СЪТРУДНИЧЕСТВО В САМОТО НАЧАЛО. ХАЙДЕ ВЕЧЕ ДА СЕ СПРЕ С ТАЗИ ТИПИЧНО БЪЛГАРСКА ЧЕРТА ДА СЕ ВРЪЗВА КУСУР НА ВСИЧКО БЕЗ ДА СМЕ ИНФОРМИРАНИ, ЗА КАКВО ТОЧНО СТАВА ВЪПРОС. И МОЛЯ ВИ ДА СЕ ПОДПИСВАТЕ ПОД МАТЕРИАЛИТЕ, КОИТО ПИШЕТЕ.
Svetlana Stoilova 14.01.2014 | 14:05
ИЗВИНЯВАМ СЕ ЗА ТРИТЕ ПРОПУСНАТИ БУКВИ В ТЕКСТА, НО СЛЕД ТОЛКОВА ГЛУПОСТИ НА КУП, КОИТО ПРОЧЕТОХ Е В ГРАНИЦИТЕ НА НОРМАЛНОТО.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...