В 14-дневен срок ще могат да бъдат върнати нежеланите стоки, закупени по интернет. Това става възможно с влизането в сила на нови правила от 13 юни. Те ще важат и за предметите, купени по телефона или пощата. Това заяви изпълнителният директор на Европейския потребителски център Игнат Арсенов.
Новата европейска директива включва правила, които ще бъдат еднакви за целия Европейски съюз като те засягат най-вече договорите, които купувачите сключват с търговците. При това положение българите могат спокойно да пазаруват от всяка страна в Европа, да избират най-добрия търговец и най-добрата цена.
Разходите по връщането на нежеланата стока ще се поемат от недоволните купувачи. Ако търговецът обаче не е посочил изрично за чия сметка са транспортните разходи, то той ще трябва да ги поеме.
У нас чужденците най-често се оплакват от транспортни и туристически услуги, както и от покупката на козметични продукти през български сайтове. Недоволни има и от пазаруването на хранителни добавки по интернет от България, казва Арсенов.
Зачестяват оплакванията на българи, които закупуват коли, трактори, ремаркета и каравани онлайн. Много често те плащат предварително част от сумата и остават измамени. От Европейския потребителски център съветват да се внимава при пазаруването на такива скъпи вещи по интернет, предаде в. "Монитор".
Влизат в сила и нови правила, засягащи пренасянето на определени храни от държави извън ЕС. Забранено е да се носи местен деликатес от месо или мляко, когато се завръщате от страна извън Общността.
Изключение правят Исландия, Фарьорските острови и Гренландия, откъдето имате право да внесете до 10 кг определени продукти от животински произход, бебешко мляко на прах, детски и специални храни и храни за домашни любимци, необходими по здравословни причини. От Гренландия могат да се вземат и до 20 кг риба и някои ракообразни.