Бюджетът за следващата година е възможно най-добрият и с достатъчно буфери в условията на криза. Убеден съм, че ще издържи тежестите на Европа". Tова заяви в интервю за БНТ вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков.
В хода на работата по документа започна влошаването на ситуацията в Европа и това е накара специалистите ни да го направят по-консервативен спрямо първоначалните планове, каза вицепремиерът, цитиран от Dariknews.bg.
В бюджета са заложени 800 млн. лв. за съфинансиране по европроекти. "Tова не е страхлив бюджет, a е единственият възможен по време на криза", смята Дянков.
Финансистът посочи, че съществено са увеличени средствата за образование, култура и здравеопазване. В социалните сфери също са предвидени повече пари. Така ще бъде и през 2013 година, обещава Дянков.
Бюджетният дефицит е толкова нисък заради проблемите в Европа. Според Пакта за финансова стабилност, бюджетният дефицит трябва да е до 2%. Финансовият министър каза, че такава е била първоначалната идея в хода на работа по бюджета. Променената ситуация в Европа обаче е накарала експертите на министъра да бъдат по-консервативни и заложеният дефицит е намалял, за да има буфер.
Министърът припомни, че минималната работна заплата ще се увеличи на 290 лв. от второто тримесечие на следващата година. Той изрази надежда, че следващата седмица ще има и план за пенсиите, като обясни, че има три варианта. Единият от тях е да се увеличи само минималната пенсия. Дянков обаче не е привърженик на тази идея, защото се получавало "изкривяване", т.е хората с най-ниски пенсии ще получат повече пари от останалите.
Дянков настоява да има процентно отношение. По този начин хората, които получават по-ниски пенсии, ще получат по-голямо увеличаване, а другите с по-високи пенсии - по-малко проценти.
Вицепремиерът определи предложението на гръцкия министър-председател Георгиос Папандреу да има референдум в южната ни съседка за пакета от европейски помощи като много лоша идея в много лош момент.
Припомняме ви, че в понеделник (1 ноември) гръцкият премиер предложи да се направи референдум за втория спасителен план за страната. Новината срина европейските индекси. Правителство пък единодушно подкрепи изненадващото решение на Папандреу.