Гюнтер Йотингер, който ще поеме поста на комисар по дигиталната икономика в новата Европейска комисия, планира да реформира настоящите правила за защита на интелектуалната собственост в ЕС в рамките на следващата година. Една от предвидените мерки е въвеждането на т. нар. „данък Google”, който към момента се прилага единствено в Германия, информира EurActiv.
Въпросният налог задължава интернет търсачките да плащат данък за показване на материали, които са защитени от авторско право.
„Ако Google взема и използва интелектуална собственост от ЕС, ЕС може да защити това и да поиска Google да плати“, заяви Йотингер пред германския вестник Handelsblatt.
По думите му, следващата стъпка е да се определи какво точно е интелектуална собственост и какви права могат да бъдат установени по отношение на артисти, изследователи и автори.
„Накрая идва въпросът за компенсацията“, коментира Йотингер. Според него за права за ползване трябва да плащат не само европейските потребители, но и щатските компании, в това число и Google.
В същото време Йотингер заяви, че трябва да се намери баланс между интересите на различните заинтересовани лица, в това число потребителите и авторите на защитени творби. По думите му това е трудна задача, която ще отнеме поне година.
Сходен закон съществува в Германия от 2013 г. Съгласно него интернет търсачките трябва да плащат на издателите, за да показват техните материали. В скорошен дебат с изпълнителния директор на Google Ерик Шмидт германският министър на икономиката Зигмар Габриел изкритикува факта, че щатската компания използва информация от медиите, за която не плаща. „Смятам, че това е странен бизнес модел“, заяви Габриел.
Ерик Шмидт обаче защити позицията си, заявявайки, че търсачката пренасочва трафика към интернет страниците на издателите, което им носи пари.