Не съществува връзка между „Южен поток” и замразяването на плащанията по Оперативна програма „Регионално развитие“. Това заяви вицепремиерът и правосъден министър Зинаида Златанова пред БНР. По думите й основните причини за спрените европари са открити грешки в провеждани от бенефициенти обществени поръчки и недостатъчен контрол от управляващите органи в периода 2010-2013 г.
„Политизирането и на двата въпроса няма да ни доведе до нищо добро. В случая с „Южен поток” въпросите са юридически – в юридически план ще бъдат и отговорите на българската държава до Комисията. В случая със еврофондовете въпросът е технически – как работи системата за управление и контрол“, посочи вицепремиерът.
Тя подчерта, че сегашното правителство е първото, което ще представи съвсем скоро цялостна 7-годишна стратегия в областта на обществените поръчки, чиято цел е да реши веднъж завинаги всички съществуващи досега недостатъци.
„Грешките в оперативните програми „Регионално развитие“ и „Околна среда“ са допуснати в минал период, при предишно правителство. Аз обаче не съм привърженик на тезите „на кой ги спират” и „на кой ги пускат” европейските фондове“, подчерта Златанова.
Вицепремиерът добави, че повечето от бенефициентите, при които са идентифицирани грешки в обществените поръчки, са кметове на партия ГЕРБ.
„България е една държава. Ако имаме спиране на средства, които ще се забавят да влязат в държавния бюджет, това е проблем за абсолютно всички. Намирам за напълно недържавническо и погрешно да си прехвърляме отговорността един на друг. Когато страда една община, всички страдаме с нея“, посочи тя.
Златанова припомни, че специфичните препоръки за България в рамките на процедурата по Европейския семестър тази година са намалели от седем на шест. Тя обясни, че препоръката страната ни „да ускори усвояването на еврофондовете” вече е изпълнена. Според вицепремиера това означава, че в последната една година правителството показва добри резултати по отношение на усвояването и изтъкна, че само през нея усвоените средства са почти толкова, колкото за последните 5 години. Задачата да бъде довършен успешно програмен период 2007-2013 г. е била съчетана и с необходимостта да се договоря следващия – 2014-2020 г.
Вицепремиерът коментира и системата за управление на европейски фондове. По думите й, ако подобен тип одитни доклади продължат, е редно да се направи пълен преглед на слабите звена в системата и да се предприемат мерки за отстраняването им.
„Смятам, че е честно и редно да отстраним грешките в системата, ако ги има, а не да лъжем европейските си партньори. Ако очаквате от мен, каквито гласове се чуват главно от опозицията в България, едва ли не политическо лобиране в Комисията – това няма да се случи. Предназначението на фондовете не е да се разпределят политически“, допълни Златанова.
Вицепремиерът съобщи, че Министерството на финансите анализира ситуацията и увери местната власт, че правителството няма да допусне фалит на общини. Златанова каза, че вчера кабинетът е изпратил официално писмо до Комисията, в което подробно представя всички корективни мерки в ОП „Околно среда“, именно с цел по-скорошно възстановяване на плащанията по програмата. Тя обаче подчерта, че националният бюджет не може вечно да покрива грешките на всички бенефициенти.