Изнесли сме стоки за Турция за над 2 млрд. лева

09.08.2013 | 16:10
по статията работи: Петя Бързилска
За първите шест месеца на тази година износът за трети страни се увеличава с 9.8% на годишна база. От Русия внасяме стоки на стойност близо 4,7 млрд. лева.
Изнесли сме стоки за Турция за над 2 млрд. лева

2,08 млрд. лева е износът ни към Турция за първите шест месеца на тази година, показват предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ).

За периода януари-юни той нараства с 21,1%, като за първото шестмесечие на миналата година износът на България към южната съседка е бил 1,7 млрд. лева.

Основни търговски партньори на страната ни освен Турция са Гибралтар, Русия, Китай, Украйна и Сърбия. Тези държави формират 53% от износа на България за трети страни.

Припомняме, че данните на НСИ показаха, че за първите три месеца на тази година износът ни към Турция се увеличава с над 25%.

Общо през периода януари - юни 2013 г. изнесените стоки за трети страни се увеличават с 9.8% спрямо съответния период на 2012 г., като износът е в размер на 8.6 млрд. лева.

Само през юни 2013 г. износът за трети страни намалява с 3.4% спрямо същия месец на предходната година и е в размер на 1.4 млрд. лева, отчитат от НСИ.

Износът на страната за първите пет месеца на тази година към страните от ЕС възлиза на 10,2 млрд. лева и се увеличава със 7,5% на годишна база.

От друга страна вносът на България от трети страни за първите шест месеца на 2013 г. намалява с 2.2% спрямо съответния период на предходната година и е на стойност 10 млрд. лв. (по цени CIF*).

Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Руската федерация, Турция, Китай, Украйна и бившата югославска република Македония.

От Русия внасяме стоки на стойност близо 4,7 млрд. лева. Все пак вносът от Руската федерация за първите шест месеца на годината намалява на годишна база със 7,6%.

Само през юни 2013 г. вносът на България от трети страни намалява с 2.3% спрямо същия месец на предходната година и достига 1.7 млрд. лева.

Външнотърговското салдо (износ FOB** - внос CIF) на България с трети страни за периода януари - юни 2013 г. е отрицателно и е на стойност 1,42 млрд. лв.

По цени FOB/FOB (след елиминиране на разходите за транспорт и застраховки при внос на стоки) салдото също е отрицателно и възлиза на 972,7 млн. лева.

Само за юни тази година външнотърговското салдо (износ FOB - внос CIF) с трети страни е отрицателно и достига 292.7 млн. лева.

При износа на България за трети страни, разпределен според Стандартната външнотърговска класификация, през първите шест месеца на 2013 г. в сравнение със същия период на предходната година най-голям ръст е отбелязан в секторите „Храни и живи животни” (68.7%) и „Машини, оборудване и превозни средства” (31.7%). Най-голям спад се наблюдава в сектор „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход” (18.2%).

При вноса от трети  страни най-голямо процентно увеличение е отчетено в сектор „Храни и живи животни” (34.3%). Най-голям спад се наблюдава в сектор „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход” (24.5%).

Търговия на България с трети страни и ЕС - общо:

През месеците януари - юни 2013 г. от България са изнесени стоки общо на стойност 20.8 млрд. лв. и спрямо съответния период на предходната година износът се увеличава със 7.8%.

Само за шестия месец на годината общият износ възлиза на 3.4 млрд. лв. и намалява с 0.7% спрямо същия месец на предходната година.

През периода януари - юни 2013 г. в страната са внесени стоки общо на стойност 24.4 млрд. лв. (по цени CIF), или с 1% по-малко спрямо същия период на предходната година. Само за юни 2013 г. общият внос намалява с 2.9% спрямо същия месец на предходната година и възлиза на 4,2 млрд. лева.

Общото външнотърговско салдо (износ FOB - внос CIF) е отрицателно през периода януари - юни 2013 г. и възлиза на 3 626.2 млн. лв., което е с 1 750.6 млн. лв. по-малко от салдото за първите шест месеца на 2012 година (табл. 1 и 2 от приложението). По цени FOB/FOB (след елиминиране на разходите за транспорт и застраховки при внос на стоки) салдото за периода януари - юни 2013 г. също е отрицателно и е в размер на близо  2,6 млрд. лева.

През юни 2013 г. общото външнотърговско салдо (износ FOB - внос CIF) е отрицателно и възлиза на 807.8 млн. лева. По цени FOB/FOB салдото също е отрицателно и достига 601.4 млн. лева.

*Цените CIF включват цените на изнасяните стоки, стойността на транспортните разходи до пристанището (респ. Гарата, приемателния пункт) на страната получател (вносител), разходите по застраховането на стоките. С други думи, цените СИФ са цените на стоките на франко получателя (вносителя). От изложението се вижда, че цените FOB са винаги по-ниски от цените CIF.

**Цените FOB включват стойността на стоките, намиращи се в пунктовете на страната износител и разходите за транспортиране на стоките до износния пункт, стойността на износното мито, разходите по складирането, товаренето, палетизирането, пакетирането на изнасяните стоки. Цените FOB са франко борда на превозното средство в износния пункт (кораб, товарни вагони и др).

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 11.04   1079 г. – Със заповед на полския крал е екзекутиран епископа на Краков Станислас, който по-късно е канонизиран и става покровител на Полша. 1241 г. –...