Общественото обсъждане на скандала с дюните край Несебър и въпроса защо строителството е допуснато продължава.
"И в сега действащото законодателство дюните са защитени", заяви Искра Михайлова, председател на Комисията по околна среда и води в Народното събрание пред БНР.
"Това, че е допуснато строителство означава неспазване на закона. Трябва внимателно да се прецизира от кой момент нататък решението за издаване на строително разрешение е неотменяемо, за да може да се продължи инвестиционният процес", каза още тя. По думите ѝ в България има криворазбрана децентрализация. Според Михайлова с много съкратен състав на общинските администрации те трябва да упражняват една поредица от дейности и контрол, включително и дейностите по разрушаване на строоителни обекти.
Според Любомир Костадинов, представител на Световния фонд за дивата природа с предложените законодателни промени не се защитават дюните, а напротив - намалява се защитата.
Припомняме, че Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) публикува предложенията за промени в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, които забраняват строителството върху дюни. Те са изготвени от експерти в МРРБ, Министерство на земеделието и храните (МЗХ) и Министерство на околната среда и водите (МОСВ). Природозащитниците обаче се обявиха против тях, като заявиха, че те съвсем не разрешават проблема и на практика не отразяват предложенията на самите природозащитни организации.
"Пак ще се решава от "компетентен орган", а ние видяхме, че компетентните органи са мотивирани по друг начин. В Закона за черноморското крайбрежие предлагаме твърде малко промени, защото смятаме, че той е достатъчно ясен", заяви в тази връзка Любомир Костадинов. "В него се казва, че всички дюни са публична държавна собственост. Имаме дефицит на административен капацитет, а не толкова на законодателна уредба", каза още той.
Председателят на Комисията по земеделие и гори в Народното събрание Десислава Танева, по повод на това, че бизнесът е срещу законова промяна, след "дюнигейт" заяви, че неспазването на законова разпоредба не би следвано никога да бъде основание за спешно изменение на законодателството.
"Отговорността трябва да се търси от длъжностното лице, което е следвало да оформи документацията така, че да е ясно, че теренът е дюни", заяви Танева. Тя отрече да има връзка с курорта Санта Марина в Созопол.
Вчера временната комисия за корупцията по високите етажи на властта изслуша министъра на земеделието Мирослав Найденов и заместничката му Светлана Боянова по скандала с несебърските дюни. Двамата отрекоха да им е оказван натиск от премиера или от други лица по случая. На извънредно заседание в петък комисията ще изслуша и лидера на БСП и бивш премиер Сергей Станишев.
Скандалът с черноморските терени се разрази в края на 2012 г.. На 29 декември природозащитници алармираха за строителство в защитената местност Дюни, част от "Натура 2000". Последва спиране на строителните работи по обекта от страна на Дирекция "Национален строителен контрол" (ДНСК), разпоредено от министър-председателя Бойко Борисов.