В китайски научен институт работи инсталация за клониране на прасета, способна да произвежда по 500 клонирани прасета на година, пише “Машабъл“.
Д-р Ютао Ду от Института по геномика в Пекин (BGI) споделя пред “Би Би Си“, че центърът му разполага с персонал от 30-50 специалисти, които могат да произвеждат клонирани прасета в големи мащаби.
Макар, че клонирането на животни не е нова идея, BGI създава животни чрез метод, наречен „ръчно клониране“. С други думи това означава, че в случая машините се заместват с хора, което обаче може да доведе до намаляване на разходите и ускоряване на процесите по клониране.
Крайната цел на BGI е да използва клонираните животни, за да тества върху тях нови лекарства. Прасетата са едни от често използваните за тази цел, тъй като в генетично отношение са много близки до хората.
В клонираните индивиди учените поставят модифицирани гени, които да ги правят по-удобни за бъдещите опити. Така например те променят наследствеността им така, че съответното животно да стане по-склонно към развиване на Алцхаймер – дегенеративно заболяване при човека, за което все още не е намерено лечение.