Компаниите за пестициди се ангажират с проблема с пчелите

21.05.2013 | 17:00
по статията работи: Александър Димитров
Казусът добива нови измерения, докато пчелната популация намалява все по-рязко
Компаниите за пестициди се ангажират с проблема с пчелите

Сагата с неоникотиноидите (вид пестициди) и това как те се отразяват върху популацията на пчелите продължава. След като по-рано през месеца Европейскиятт съюз взе решението да забрани употребата на химикалите, а в САЩ публичните дискусии се ожесточават още повече, компаниите решиха да вземат курс на доказване на екосъобразността си.

Сред корпорациите са Bayer, DuPont, Syngenta, както и остро критикувания гигант в сферата на ГМО-културите Monsanto. Всяка една от тях поема ангажимента да проведе изследвания, дискусии на високо равнище и да представи анализи над ситуацията, уточнява Euractiv.

Забраната на ЕС е за срок от две години и набляга на вредния ефект на неоникотиноидите, които се ползват при отглеждането на царевица и други реколти. Подобни мерки, ако бъдат предприети ефективно в САЩ, ще струват нови стотици милиони долари на корпорациите.

Съществуващият проблем с пчелната популация по света същевременно се задълбочава. През последните години ускоряването на процеса е толкова сериозно, че американското правителство го определя като „критично развитие, далеч от каквато и да е устойчивост“. Пчелите опрашват растения, отговорни за поне 25% от храната, която американското население консумира – от ябълки, през бадеми, дини или бобови култури.

Компаниите твърдят, че за измирането на насекомите са виновни кърлежи и други, странични фактори, а не пестицидите.

Редица учени, потребителски групи, пчелари и други опоненти на това твърдение обаче сочат, че именно все по-разширената употреба на пестициди е проблемна.

Изследване, публикувано миналата година от учени в университета Пърдю, Индиана, сочи, че покритата с пестициди царевица генерира прах. Тази прах съдържа висока концентрация на никотиноиди, които след това се разпръскват отвъд посевите и замърсяват както почвата, така и други култури, а пчелите се отравят от тях.

Припомняме, че след протестите на пчелари в края на април тази година България подкрепи европейските промени, свързани със забраната за използването на опасни за пчелите пестициди.

Промените включват веществата клотианидин, тиаметоксам и имидаклоприд. Влиянието им съдържа риск за отглежданите пчели и за другите опрашващи насекоми, който в мотивите към наложените промени е определен като изключително значим. Бяха включени и тез от неоникотиноидния клас (инсектициди, представляващи изкуствен аналог на никотина). По план регламентът трябва да влезе в сила от 1 декември 2013 г.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 20.03   1413 г. – Хенри V става крал на Англия. 1792 г. – Законодателното събрание на Франция официално одобрява използването на гилотината за екзекутиране. 1808 г....