Отменят стратегията за приватизация на ВМЗ

30.01.2013 | 12:51
по статията работи: Лили Бончева
Ще се търси раздържавяване на предприятието чрез приватизация по общия ред
Отменят стратегията за приватизация на ВМЗ

Министерският съвет (МС) предлага на Народното събрание (НС) да отмени решението си от 2011 г. за приемане на Стратегия за приватизация на „Вазовски машиностроителни заводи” ЕАД (ВМЗ) в Сопот. Това съобщи пресслужбата на кабинета след днешното заседание на министрите

Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) беше обявила продажбата на 100% от капитала на държавното дружество чрез публично оповестен конкурс на един етап. Стартираната процедура не доведе до сключването на приватизационна сделка.

Стартирането на нова процедура следва да се предхожда от приемане на нова стратегия за приватизация на „ВМЗ” ЕАД. Опитът показва, че за реализиране на такава процедура (от разработване и приемане на нова стратегия до избор на купувач) би отнело не по-малко от 8-9 месеца – срок, в който дружеството няма възможност да функционира без да трупа нови задължения, включително и лихви по вече натрупаните. Поради тази причина, единственият възможен начин за ускоряване на процеса по раздържавяване е незабавното стартиране на приватизационна процедура по общия ред, предвиден в закона.

Стъпките, които предприема държавата, целят при нов приватизационен конкурс без стратегия да участват повече кандидати и да отпаднат редица от ограничителните изисквания, коментираха за електронното издание на телевизия "България он еър" от АПСК.

Първата обявена процедура по приватизация на дружеството се провали на 14 януари, след като единственият кандидат за придобиване на оръжейния завод - софийската фирма "Емко", не внесе изискуемия депозит. Заложените в конкурса условия към инвеститора бяха високи: запазване на средната работна заплата в размер на 550 лева и на числения състав на работещите; доказване на приходи от продажби за не по-малко от 120 млн. лева през последните три години; да няма публични задължения.

Състоянието на ВМЗ Сопот е изключително тежко. Заводът има над 80 кредитори и само на Националната агенция по приходите (НАП) дължи 60 млн. лв. Стартиралата оздравителна програма на завода предвижда съкращаване на около 900 души от завода, на което синдикатите остро се противопоставиха. 

На 21 януари в Пловдивския окръжен съд беше образувано търговско дело за откриване на производство по несъстоятелност на ВМЗ. Подател на молбата е „Механичен завод – Девин“. Делото беше отлагано няколко пъти.

На 23 януари парламентът прие на първо четене промени в Закона за приватизация и следприватизационен контрол, според които ВМЗ се изключва от забранителния списък за приватизация. В мотивите беше посочено, че към настоящия момент финансово-икономическото състояние на дружеството е изключително тежко. При обявяване на дружеството в несъстоятелност, е твърде вероятно работниците и служителите изобщо да не получат възнагражденията си, а заводът да бъде разпродаден „на парче“ и да не запази своята цялост.

На 25 януари пък служителите на завода получиха заплатите си, неизплащани с месеци, след като по сметките на ВМЗ бяха преведени близо 4 млн. лв. от държавата. Премиерът Бойко Борисов поясни, че парите не са от държавния бюджет, а са от договор, който заводът е изпълнил.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...