Печалбата от хазарт няма да се облага с плосък данък, въпреки че е сред 26-те данъчни изключения, както доскоро бяха и лихвите върху депозитите и влоговете. Това заяви зам.-финансовият министър Владислав Горанов.
Горанов бе участник в заседанието на комисията по икономическа политика, енергетика и туризъм, на която бяха гласувани промени в Закона за Данъка върху добавената стойност на първо четене, без посочения въпрос да е част от тях.
Известно е, че в страната няма нито един лицензиран оператор за онлайн хазарт, но съществува асоциация на бранша, предаде БГНЕС.
Представители на онлайн хазарта са написали писмо до депутатите от икономическата комисия и до компетентните органи в Брюксел, в което се оплакват от високия данък 7%, намален до тази цифра днес с промените в Закона за ДДС. Заради него обаче те няма да се регистрират на наша територия.
Според хазартния бранш въвеждането на данъчно облагане на печалбата на клиентите, каквото намерение заяви преди известно време финансовият министър Симеон Дянков, ще се отрази негативно на бизнеса. Този данък ще доведе до двойно данъчно облагане и отлив на клиенти от легалните организатори и преминаването им към сивия сектор.
Според поправките в закона, само конвенционалният хазарт ще се облага с 15%. Депутатът от ДПС Йордан Цонев заяви по време на обсъждането, че приходите от хазарт за бюджета биха били 200 млн. лв. от онлайн залагания, ако данъкът е по-нисък от 7%. По данни на ГДБОП годишно онлайн залаганията у нас са за около 1 млрд. лв., но операторите са регистрирани на чужда територия и не плащат данъци в България, уточни Цонев.
От необлагаемите изключения са и доходите от финансовите операции на фондовата борса и те също, най-вероятно, няма да бъдат обложени с 10% данък, макар че везните на становищата са наклонени 50% на 50%, тъй като дискусията в Министерството на финансите продължава, коментира Горанов.
Според зам.-министъра няма начин да се въведе данъчно облагане и върху доходи, отнасящи се до хора с увреждания, както и до застрахователни и осигурителни режими. Към този момент е сигурно, че ще се облагат само доходите от лихвите на влогове и депозити от 1 януари 2013 г. Според Горанов банките няма да поискат такси за транзакциите на новия данък.
Днес от 16.00 ч. екипът на финансовото министерство отива на среща в Асоциацията на търговските банки, за да говорят по темата за облагането с 10% на лихвите от влоговете.
Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност беше внесен на 12 октомври от Министерски съвет и се разглеждаше на 18 октомври от комисията по бюджет и финанси. Законопроектът мина трудно през комисията заради несъгласието на опозицията, но беше приет.
Със законопроекта за изменения в Закона за ДДС се ограничава обхватът на необлагаемите доходи и се въвежда облагане върху лихвите от депозитите и влоговете на физическите лица в търговските банки, както и се урежда облагането на хазартни игри от разстояние.
За да може да влезе в сила данъка върху лихвите по депозитите и влоговете в търговските банки, трябва бъде промен Закона за ДДС. Същевременно преходните и заключителните разпоредби на Закона се променят два други важни закона - за облагането на доходите на физическите лица и за корпоративното подоходно облагане.