Президентът наложи частично вето върху актуализацията

07.08.2013 | 14:18
по статията работи: Петя Бързилска
Става въпрос за преразглеждане текстовете, засягащи приходите, разходите и тези за емитирането на дълг
Президентът наложи частично вето върху актуализацията

Държавният глава Росен Плевнелиев наложи частично вето на актуализацията на Бюджет 2013 стана ясно по време на пресконференция за становището му във връзка с одобрената от Народното събрание ревизия. Той е подписал указ за връщане за повторно разглеждане на закона за актуализацията в парламента.

Президентът ще върне за преразглеждане текстовете, засягащи приходите, разходите и тези за емитирането на дълг. 

Плевнелиев заяви, че няма да стопира текстовете, които предвиждат отпускането на повече средства за хората с увреждания и най-уязвимите групи.

Според държавния глава ремонта на основния финансов закон няма заявка за растеж на заетостта и икономиката. По думите му трябвало да растат не дефицитът и разходите, а икономиката. 

"Подкрепям подпомагането на семействата с деца в неравностойно положение, дори считам, че парите не са достатъчни", каза той, предаде от iNews.bg.

Държавният глава каза, че не приема аргументите и опитите да се спекулира с гражданите, които са в тежко положение. 

"Да не се внушава на обществото, че само това е целта на актуализацията, социалната част е само малка част. Искаме да знаем как ще се управлява този публичен ресурс до края на годината", коментира Плевнелиев.

Мотиви

Росен Плевнелиев изложи мотивите за решението си да блокира възможността от вземане на нов заем в размер на 1 млрд. лв. По думите му не е правилно да се тегли кредит, за да се покриват текущи разходи. Финансирането само на такива в дългосрочен план той определи като "пагубно". Ето защо по думите на президента той не е против самото отваряне на дълга, а не одобрява начина, по който се предвижда той да бъде изхарчен.

"Не съм против дълг – може 1 млрд. лева или 2 млрд. лева , но съм против, ако не се използва за генериране на икономическия растеж", уточни той.

Друга критика, която държавният глава отправи, беше свързана с институциите, които вече над месец и половина са без ръководство - администрацията в Агенция "Митници" (АМ) и тази в Националната агенция за приходите (НАП). Отделно от тях ДАНС и ГДБОБ са в процес на трансформация, който се предвижда да продължи до октомври.

В разходната част на предвижданите бюджетни промени липстват прозрачност и аргументи, защитаващи цифрите, продължи Плевнелиев. Там се коментира единствено резервът за непредвидени и неотложни разходи.

Частта, предвиждаща своевременното разплащане на държавата с бизнеса, получи похвала от държавния глава. Но и забележка, че никъде в нея не са посочени сумите, които общините дължат на малките и средни фирми, понасящи най-тежко кризата.

"Президентът има право да налага вето не само при противоречия с Конституцията, но и по целесъобразност", каза още той.

А сега - накъде?

Възможността от евентуалното налагане на президентско вето върху Закона за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България (ЗДБРБ) е предмет на обсъждане в държавните среди през последните дни.

Вчера Министерството на финансите (МФ) излезе с пространно становище за потенциалните последици от едно такова блокиране на актуализацията.

Ако тя бъде забавена или отменена вследствие на наложено вето, това би довело до сериози затруднения по отношение на бюджетния процес, се посочва в становището. По този начин отговорността за неизпълнението на заложените спешни промени ще се пренесе към президентската институция - в това число посрещането на социалните нужди и разплащането с бизнеса.

Нещо повече - според финансовото ведомство подобна намеса на държавния глава в бюджетната политика би попречила на кабинета да изпълни заложената правителствена програма. А по този начин, смятат финансистите, управляващите няма да успеят да отговорят на очакванията на обществото, "като някои от тях са особено чувствителни и важни".

От ведомството излагат подробна аргументация за негативните последици на ветото върху отделните пера на бюджета, в това число - разплащането на социалните помощи, осигуряването на средства за подпомагане на хората с увреждания, за овладяване на безработицата чрез финансиране на програмите за заетост; връщането на задълженията към бизнеса и възстановяването на дължимия ДДС.

И най-вече - ако не бъде увеличен лимитът за новопоет дълг от 2 на 3 млрд. лв., се поема риск в края на годината равнището на фискалния резерв да бъде под регламентираното в ЗДБРБ за 2013 г. ниво от 4,5 млрд. лв., смятат финансовите експерти.

Ветото на президента обаче е частично. Росен Плевнелиев ще одобри отпускането на средства за най-бедните, но ще блокира емитирането на нов държавен дълг.

В този смисъл, последствията от решението му, макар и подробно анализирани от засегнатия орган, вероятно подлежат на преразглеждане заради диференцирания си характер.

Коментари от кабинета

По-късно след изказването на държавния глава премиерът Пламен Орешарски излезе със становище относно наложеното вето, разпространено от правителствената пресслужба. По думите му ветото възпрепятства набелязаните корекции във фискалната политика. "Дори при евентуалното му отхвърляне от страна на НС остава ефект на забавянето на тези корекции с неблагоприятни последици върху цялото социално-икономическо развитие на страната", смята Орешарски.

"Още в хода на обществените и парламентарни дебати партия ГЕРБ се обяви срещу предложената актуализация с неиздържани икономически мотиви", се казва в съобщението на премиера. Там още се посочва, че самото ръководство на партията още през февруари се отрече от водената до този момент фискална политика и дори уволни своя вицепремиер и финансов министър Симеон Дянков и се разграничи от него. "Половин година по-късно представители на същата партия , вече като парламентарна опозиция, заеха обратна позиция, като настояха новото правителство да продължи да изпълнява бюджета, съставен от Дянков, т.е. да продължи неговите фискални политики, критикувани по-рано  от самите тях", заявява в становището си Пламен Орешарски.

В съобщението се излагат още целите на ревизията на бюджета, които са са насочени към коригиране на възприети в последните няколко години фискални политики, които "задържаха икономическия растеж  и ограничаваха възможностите за подпомагане на социално слабите групи в обществото ни". 

"Въпреки очевидната липса на диалогичност в поведението на президента, правителството запазва своето уважение към Президентската институция и ще продължи да се стреми към постигане на съгласие между двете институции в интерес на българските граждани", се казва още в съобщението на министър-председателят.

Пресслужбата на Министерски съвет съобщи, че правителството започва поредица от консултации с бизнес асоциации, с неправителствени организации, със  синдикати и други относно фискалната политика и актуализацията на бюджета за 2013 г.

*Информацията е обновена към 17.50 ч.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...