Да се намали търговската надценка за хляба, която в момента е между 40 и 45%. За това настояват хлебопроизводителите, които след поскъпването на електроенергията от 1 юли ще отчетат сериозни загуби в сектора.
Това коментира за Дарик радио председателят на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България и на Консултативния съвет по зърното Мариана Кукушева. Според нея в момента пред производителите стоят два варианта за оцеляване. Първият е да намалят грамажа на хляба, вторият – да се намали надценка за хляба в големите търговски вериги.
Хлебопроизводителите подкрепят и идеята на месо- и млекопреработвателите да се намали ставката за ДДС при основните хранителни стоки от 20 на 10 на сто.
Цената на хляба е въпрос на пазар. Тя се определя от ценовите нива, на които се търгува брашното. Все още на пазара няма брашно от новата реколта. Това заяви миналата седмица Кукушева. Тя допълни: "Нямаме притеснения за спекулативно покачване на цените. Но никой не може да прогнозира каква ще бъде цената на хляба".
В началото на месеца министър Мирослав Найденов обясни, че няма основание за поскъпване на хляба заради по-високата цена на тока. Според него увеличението формира малък процент от себестойността на продукта. Затова евентуалното поскъпване на това основание би било спекулативно.
Засега няма промяна и в цената на пшеницата от новата реколта, която да бъде причина за по-високата търговска стойност на хляб, добави министърът.