Чехия ще защитава ЧЕЗ

22.02.2013 | 10:41
по статията работи: Петя Бързилска
Чехия трябва да използва контактите си в Европейския съюз, за да защити позицията на чешката електрическа компания ЧЕЗ в България, заяви чешкият президент
Чехия ще защитава ЧЕЗ

Чехия трябва да използва контактите си в Европейския съюз, както и арбитражните механизми, за да защити позицията на чешката електрическа компания ЧЕЗ в България. Това заяви пред журналисти новоизбраният президент Милош Земан, предае чешката медия "Праг дейли монитър”.

По думите на Земан чешкото правителство трябва да проведе двустранни преговори и да обсъди ситуацията с българския кабинет, въпреки факта, че е подал оставка, пише агенция "Фокус".

"Всяко благоразумно правителство трябва да защитава интересите на компаниите си”, подчерта чешкият президент.

Чешките дипломати в Брюксел също са се заели с проблемите на ЧЕЗ в България. На много от членовете на Европейската комисия е предоставена съответстваща информация.

"Чешката република на правителствено ниво е привлякло вниманието на членовете на ЕК към събитията, свързани с компанията ЧЕЗ в България,а именно на еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер, еврокомисаря по конкуренцията Хоакин Алмуния, еврокомисаря по разширяването Щефан Фюле”, заяви чешкият посланик в ЕС Мартин Повейсил в изявление за чешките журналисти. По думите на посланика еврокомисарят по търговията Карел де Гюхт и еврокомисарят за вътрешния пазар Мишел Барние също са информирани.

Правителството на Бойко Борисов депозира оставката си в сряда, като тя беше приета от парламента по време на гласуването на депутатите вчера. Това беше направено в отговор на масовите протести срещу високите цени на електроенергията в страната, които частично са насочени срещу ЧЕЗ, пише чешката медия. По-голямата част от чуждите медии свързват оставката на правителството с масовите протести в страната, които продължават повече от седмица.

От чешката електрическа компания ЧЕЗ посочиха, че процедурата за отнемането на лиценза в България е необоснована. Компанията остро протестира срещу възможността лицензът ѝ да бъде отнет.

Всъщност лицензът на ЧЕЗ не е отнет, а са започнали съответните процедури. "Решението дали да се отнеме лицензът на електроразпределителното дружество ще бъде взето в рамките на три заседания, които комисията ще проведе. Няма конкретен срок за това", обясни преди дни Андон Роков от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).

"Изявленията на премиера Бойко Борисов за отнемането на лиценза на ЧЕЗ са в грубо противоречие с европейското законодателство". Това се казва в изявление на говорителя на чешката компания от вторник (19 февруари). "Смятаме, че изявленията на премиера и прокуратурата в средствата за масова информация са грубо нарушение на юридическите задължения на България като държава, влизаща в Европейския съюз", казаха още от ЧЕЗ.

Във вторник тази седмицата прокуратурата обяви, че ще поиска отнемане на лиценза на ЧЕЗ, като изтъкна нарушения на Закона за обществените поръчки. Същевременно от ЧЕЗ-България заявиха, че не са извършвали подобни нарушения.

По-късно във вторник председателят на Комисията за борба с корупцията по висшите етажи на властта Яне Янев съобщи, че Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) е открила процедура по отнемането на лиценза на електроразпределителното дружество.

Външният министър на Чехия Карел Шварценберг също заяви, че е готов да подкрепи ЧЕЗ с дипломатически средства на европейско равнище, но допълни, че проблемът е преди всичко на компанията, предаде БНГЕС.

Пред Econ.bg евродепутатът Владимир Уручев, член на Комисията по промишленост изследвания и енергетика в Европейския парламент, заяви, че отнемането на лиценз на енергоразпределително дружество е процедура, която не е толкова проста.

ЧЕЗ печели близо 10% от приходите си в България. Компанията вдигна цените в страната през миналата година. 

Българска фондова борса (БФБ) спря временно търговията с книжата на двете дружества на чешката компания - "ЧЕЗ Разпределение" АД и "ЧЕЗ Електро България" АД до края на тази седмица. Преди спирането на търговията във вторник цената на акциите на "ЧЕЗ Разпределение България" поевтиняха с 10,78% до 1 258,759 лева за лот, като бяха изтъргувани бяха 103 акции. На фондовата борса в Прага книжата на компанията поскъпнаха с 1,82% в днешната търговия след големия спад в цената им през тази седмица - от 616,20 в понеделник на 599 чешки крони в четвъртък.

В понеделник дружеството разсекрети договора си за приватизация от 19 ноември 2004 г. Повече за него може да прочетете тук.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 19.04   65 г. – разкрит е "Пизоновия заговор" срещу император Нерон. 548 г. – Тържествено е осветена базиликата Сан Витале в Равена от 27-ия епископ на...