Щетите от спирането на АЕЦ "Белене" възлизат на 12,6 млрд. евро. Това се посочва в издадена от сдружението "Аз не се отказвам от АЕЦ, а ти?" брошура. Тя беше представена на среща с председателя на БСП и на ПГ на "Коалиция за България" Сергей Станишев и депутатите от левицата Румен Овчаров, Петър Димитров, Румен Петков и Антон Кутев.
От сдружението ще се включат в инициативата на социалистите за събирането на подписи с искане за референдум за съдбата на АЕЦ „Белене”. От документа става ясно, че заради спирането на проекта цената на тока ще скочи в пъти и ще се стигне до внос на електричество, информира Дарик радио.
В подкрепа на иницирането на референдум за АЕЦ "Белене" се обявиха от сдружението. От там посочиха, че ще помогнат за събирането на подписи, информира БТА. От своя страна Сергей Станишев припомни, че до момента левицата е успяла да получи 180 хил. подписа. "Трябва да направим всичко възможно в много кратки срокове за 1 месец да съберем останалите подписи до 500 000. Това е национална кауза – не лява, не дясна, не друга, а национална”, подчерта лидерът на БСП.
Подписката за провеждането на референдум по темата за развитието на атомната енергетика в България трябва да приключи до края на месец юли, когато се очаква да бъдат събрани над 500 000 подписа. Това каза от своя страна Петър Димитров, зам.-председател на ПГ на Коалиция за България и зам.-председател на комисията по икономическа политика, енергетика и туризъм, цитиран от Агенция "Фокус".
"Ако няма Белене, ако продължим конфронтацията с Русия, през 2017 и 2021 година бъдат затворени поредните два блока на АЕЦ „Козлодуй”, което в политически план вече сме го изживявали, тогава дори и да започнем изграждането на седми блок на Козлодуй, то ще има години, в които ние ще останем без ядрена енергетика”, посочи бившият министър. Според него „хаосът около изграждането на седми блок на АЕЦ "Козлодуй” е пълен”.
Социалистите обявиха, че това е национално предателство, информира БНР. За Петър Димитров без АЕЦ "Белене" страната ни е направила услуга на икономиката на съседните страни: "Разчистихме терена за бурно развитие на турската енергетика, не само ядрената, тъй като знаете, че те не плащат квоти за въглеродни емисии, те не са подвластни на ограниченията на ЕС, а сега им освобождаваме и сегмента за ядрената енергетика".
Отговорът на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев не закъсня: "Подписката за АЕЦ „Белене” ми се струва като безплатно социологическо проучване за броя на гласоподавателите на БСП. Дано да не е така, а наистина да имат истински мотиви за подписката. Налага се да повтаряме едни и същи неща. БСП всяка седмица правят трибунка на тема „Белене” и да говорят едно и също. Очевидно същите тези неща ще ги повтарят още една година”.
Министърът продължи с това как не отговаря на истината твърдението, че от ГЕРБ са прекратили проекта. По този подов той коментира: "Говори се за това как ние сме прекратили проекта. Ние не го прекратихме, защото нямаше договор за строителството на тази централа. Говори се, че проектът щял да е най-евтиният – ние не знаем колко струва той. Нека не повтаряме едни и същи неща непрекъснато. Разбирам, че БСП си прави кампания и брои своите гласоподаватели но ако имат конструктивно предложение по темата „Белене” – да дойдат и да го кажат".
Добрев коментира, че проектите на Турция не са притеснителни за българската икономика. Той обясни: "През последните няколко години за Турция почти не сме изнасяли електроенергия. Сега през последния месец доколкото знам миналия месец има купен капацитет за Турция. Основните страни, за които изнасяме, са Гърция, Сърбия, Македония, а по отношение на това дали трябва да изнасяме, или не трябва, за мен износът на електроенергия не трябва да е самоцел.