6. Задълбочаване на рецесията в Русия
Още през 2014 г. икономиката на Руската Федерация навлезе в рецесия, която през настоящата година се задълбочи. Данните на руската статистика сочат, че през второто тримесечие на тази година брутният вътрешен продукт на страната се е свил с 4,6%, а предварителната информация за третото тримесечие показва, че спадът на БВП е бил по-умерен, но все още значителен, достигайки 4,1% на годишна база. Спадът на БВП през първите три месеца на годината е бил по-умерен – 2,2% на годишна база.
Една от причините за негативната икономическа конюнктура в Русия е спадът на цените на суровия петрол на международните пазари. Сривът на суровината, която е сред основните експортни стоки на страната, засегна и цената на руската рубла, която поевтиня от 55 рубли за долар към края на декември 2014 г. до повече от 72 рубли за долар година по-късно. Това директно удари потребителите в страната, тъй като потребителските цени в страната се повишаваха с над 10% на годишна база през всеки от последните повече от 12 месеца, а най-високият им ръст беше регистриран през март 2015 г. - 16,9% спрямо март миналата година.
Графика 3: Индекс на потребителските цени на годишна база в Русия.
Източник:
Според някои икономисти друга съществена причина за рецесията в Русия са и санкциите от страна на Европейския съюз и САЩ, които бяха наложени през 2014 г. след инвазията в Източна Украйна и анексирането на Крим. Въпреки че несъмнено те играят роля за забавянето на икономиката на Русия, тъй като стокообменът между държавите от ЕС и САЩ, от една страна, и федерацията, от друга, е силно ограничен, забавянето на икономиката на Русия започна още преди анексирането на полуостров Крим. През януари 2014 г. ръстът на БВП на страната се забави до 0,3% спрямо 0,7% през януари и 1,8% през юли 2013 г. Това подтиква някои икономисти да считат, че значим фактор за забавянето на икономиката е свиването на паричното предлагане няколко години по-рано. Динамиката му сочи, то е спаднало от растеж, възлизащ на 67,1% през май 2005 г. до -12,2% към септември 2009 г. Анализаторите, сред които е и световно известният Франк Шостак, са на мнение, че подобни флуктуации спокойно могат да окажат въздействие върху икономиката в средносрочен план.
Освен санкции срещу ЕС, търговията между Русия и Турция също е ограничена от санкции, след като Турция свали руски бомбардировач около границата на въздушното си пространство. Сред санкциите, които руският президент Владимир Путин наложи, са:
- Въвеждане на визи за турски граждани;
- Забрана на вноса на някои стоки;
- Забрана за наемане на турски граждани от руски компании;
- Забрана на предлагането на туристически пакети в Турция;
- Ограничаване на дейността на някои турски компании в Русия.
Този пакет от санкции ще бъде разширен от 1 януари догодина.