7. Нов дълг и бюджетни дефицити за България през следващите 3 години
В началото на годината стана ясно, че правителството ще емитира нов външен дълг на стойност 8,1 млрд. евро (16 млрд. лв.) под формата на облигации в рамките на периода 2015-2017 г. Това действие на Министерството на финансите беше оправдано с аргумента, че част от него ще бъде насочена към изплащане на стари задължения. Според Актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2015-2017 г., през тази и следващите две години ще се погасят дългове и ще се покрият разходите по обслужването им на обща стойност 14 млрд. лв., като остатъкът до 16-те милиарда би трябвало да отиде за изплащане на бюджетни дефицити. Мнозина анализатори посочиха, че емитираният от предишните правителства дълг и лихвите към него, чиито падеж настъпва през 2015, 2016 и 2017 г., трябва да бъде изплатен и това е бюджетно задължение, от което няма как да се избяга. Освен това пазарните лихви, при които държавата емитира дълг, към средата на февруари са ниски – лихвата по 10-годишен дълг в евро е 2,25%, а лихвата по 2-годишен дълг в евро е 0,8%.
Същевременно обаче новият дълг почти гарантира, че бюджетните дефицити ще бъдат феномен, на който ще станем свидетели и през следващите 2 фискални години, което реално ще постави страната в състояние на дългова спирала, тъй като ще се реализира бюджетен дефицит за период от почти 10 последователни години.
Нещо повече – постоянното трупане на правителствен дълг де факто влошава имиджа на България пред международните инвеститори. Това се дължи на факта, че за последните 5 години съотношението на правителствения дълг към брутния вътрешен продукт нарасна от под 15% до почти 30%, като по този начин се елиминира визията за страната като консервативна във фискално отношение.
Графика 4: Правителствен дълг към БВП на България.
Източник: tradingeconomics.com