3. Забавянето на икономиката на Китай
През третото тримесечие на годината икономиката на Китай регистрира нарастване под 7% за пръв път от 2009 г. насам, което наведе мнозина икономисти на мисълта, че икономиката на страната е далеч от върховата си форма в контекста на спада на някои двигатели на растежа на стопанството на страната. Нещо повече, дори според някои анализатори данните за растежа на втората по големина икономика в света са били манипулирани от управляващата комунистическа партия в страната и действителният растеж не е достигнат официално оповестените 6,9% спрямо същия период на миналата година. Сред скептиците е и Гордън Чанг, авторът на известната книга „The Comming Collapse of China” (“Идващият колапс на Китай“), според когото БВП е регистрирал покачване от 3%.
Данните за забавянето на икономическия растеж на Китай са съпътствани от множество негативни тенденции пред стопанството на страната. На първо място темпът на нарастване на индустриалното производство в страната се забави за разлика от потребителските разходи в страната, като достигна 5,6% на годишна база през октомври и 5,7% през септември. На второ място, очаква се отливът на капитал от Китай да достигне рекордните 500 милиарда долара през тази година по данни на Института за международни финанси, което e сигнал за спадащото доверие в икономиката на страната.
В отговор на икономическото забавяне централната банка на страната предприе редица мерки, които не са безпрецедентни в световен мащаб – намали основните лихвени проценти и изискванията за задължителните резерви по депозитите на банките, въпреки че точно този ход доведе до срив на фондовата борса в средата на годината, след като Народната банка на Китай започна политиката на ниски лихви още през 2014 г. Към началото на юли борсовите индекси бяха загубили 30% от стойността си, а цените на суровините продължиха да спадат главоломно. Отново действията на властите бяха разкритикувани по линията на това, че де факто ще доведат именно до това, от което се опитват да предпазят икономиката - колапс на фондовата борса, обезценяване на компании и икономически балони.