Очаква се свръхпроизводство на зърно с по-ниски цени през 2014 г.

06.01.2014 | 15:00
по статията работи: Ростислава Иванова
Фермерите все пак увеличават площите поради липса на доходоносни алтернативни култури
Очаква се свръхпроизводство на зърно с по-ниски цени през 2014 г.

Ако през 2014 г. не се случат природни катаклизми – суша или наводнения, реколтата от основните зърнени и маслодайни култури ще е още по-богата и от рекордната 2013 г. Същевременно цените на селскостопанските стоки ще се запазят на същите или под тези нива. Това е преобладаващото мнение сред пазарните анализатори за новата земеделска година, гласи последният анализ на пазара за зърно на Института за пазарна икономика (ИПИ). Данните в него са на Международната организация по прехраната (ФАО) на ООН.

Площите със зърно нарастват още повече

За първи път от 2006 г. насам производството на пшеница изпревари търсенето. Според експертите това е сериозен сигнал за овладяване дисбаланса между търсене и предлагане и за възстановяване на световните зърнени запаси. Импулс за увеличение на площите с пшеница е по-високата й рентабилност спрямо алтернативни култури и прогнозите за относително добри агрометеорологични условия през 2014 г.

Въпреки проблемите с есенната кампания в Русия „International Grain Council“ очаква компенсиращо увеличаване на площите с пшеница в ЕС и САЩ до 222,9 млн. хектара или с 3,1 млн. хектара повече от 2013 г. Това ще е едно от най-високите нива и близко до това от 2008 г., макар и под равнището от 1997 г. В САЩ площите с пшеница се очаква да нараснат с още 1,5 млн. хектара - до 19,8 млн. хектара. С 200 000 хектара повече ще са житните насаждения и Китай, която е най-големият консуматор на зърно в света.

Какво ще стане с цената на пшеницата?

Това, разбира се, съвсем не означава, че потенциалът за ръст в цената на пшеницата е изчерпан, коментират световните анализатори. Според тях динамиката в цената на житото до голяма степен ще зависи и от прогнозите за световния добив на царевица. На този етап обаче за основната есенна култура е твърде рано да се прогнозира, отбелязват от ИПИ. Въпреки това световните брокери вече се надпреварват да гадаят и в двете посоки. Според едни стойността на зърното ще се срине още повече, а според други - ще има ръст в цените от около 10%.

Икономисти припомнят, че за да поскъпне царевицата, първо трябва да намалее производството и второ – да е налице повишено търсене. При рекордно високите цени на царевицата от 2006 г. насам и въпреки тазгодишния спад, все още са налице достатъчно стимули за нейното производство. Има и липса на достатъчно добри алтернативи за значителна замяна на площите с други по-рентабилни култури. За климатичния фактор пък е твърде рано да се говори. Изводът е, че ако тази година не ни връхлети сериозна суша от мащаба на тази през 2012 г., няма сериозни основания да се очаква покачване на цената на зърното.

Ситуацията заслужава допълнително наблюдение и заради заявените намерения в САЩ и ЕС за ограничаване на производството на биогориво. Само от SocGen предупреждават, че има потенциал за поскъпване на биогоривото до 5 долара на бушел. Напрежение по отношение на търсенето на царевица все пак може да дойде от животновъдния сектор, който получи глътка въздух през 2013 г. и отчасти успя да се възстанови, се казва още в анализа.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...