Сигурен съм, че ще стана кмет на София - ако не сега, то на следващите избори

05.10.2011 | 12:46
по статията работи:
Владимир Каролев, кандидат за кмет на София, издигнат от НДСВ
Сигурен съм, че ще стана кмет на София - ако не сега, то на следващите избори

Специално за Econ.bg

Интервю на Апостол Апостолов ( a.apostolov@econ.bg )

Владимир Каролев е петият участник в предизборната рубрика на Econ.bg. В нея, под формата на разговори с основните кандидати за президент на страната и за кмет на столицата, ви представяме позициите на всеки един от тях по важни за обществото ни въпроси. С това се опитваме да улесним вашия вот по време на изборите "2 в 1", които ще се проведат у нас в края на октомври 2011 г.

До момента публикувахме интервюта с кандидатите за кмет на София Николай Пехливанов (издигнат от "Атака") и Прошко Прошков (издигнат от "Синята коалиция"), както и с кандидатите за президент Меглена Кунева (определяща се като граждански кандидат) и Атанас Семов (издигнат от РЗС).

Акценти:

  • Основните кандидати за кметския пост - основен мотив да се кандидатира;
  • Няколко думи за предимствата и недостатъците на трима от конкурентите за кметския пост - Йорданка Фандъкова, Георги Кадиев и Прошко Прошков;
  • За намаляване на задръстванията - десен завой и на червено
  • Авангардна идея за строителството на детски градини;
  • Бетонирането на "Виа Принципалис": С пари от ЕС строим метро, унищожавайки световно кулурно наследство
  • Предложение за участие на частния бизнес в строежа на метрото и отдаване на концесия на части от него.
  • Основният проблем на бизнеса в София е свързан с неефективната и корумпирана администрация

Г-н Каролев, представете се на нашите читатели с няколко думи - какво е образованието Ви, как протече професионалният Ви път до момента, в който решихте да влезете в политиката, какво е семейството Ви, пр. ...

Владимир Каролев:

Завършил съм руска гимназия в София, а висшето си образование - в Университета за национално и световно стопанство (УНСС), въпреки че и до ден-днешен си го наричам Висш икономически институт (ВИИ) „Карл Маркс" - София. След това започнах задочна аспирантура „Икономика на промишлеността" и станах хоноруван асистент в УНСС. Междувременно работих в „Рудметал" като стоковед-търговец. Бях и научен сътрудник в Института по икономика и организация на металургията. През 1991 година, след спечелена стипендия, избрах да отида в Университета на Алберта в канадския град Едмънтън, където завърших магистърска степен по бизнес администрация. За мен образованието е процес през целия живот, затова периодично се дообразовам. През 2006 г. придобих сертификат за финансов анализатор, издаден от американския CFA институт, сертификат, който е признат за водещ в света на финансите. През същата година започнах следване на още една магистърска степен в университета в английския град Рединг. Там се намира единственият колеж на Острова по недвижими имоти. В момента съм пред защита на дипломната си работа. Надявам се през февруари следващата година да стана магистър по „Икономика на недвижимите имоти".

Искам лично да споделя няколко думи за семейството си, за да няма по-късно спекулации по тази тема. Баща ми беше доктор по химическите науки и старши научен сътрудник. Майка ми е пенсиониран професор по цветна металургия. Имам по-голям брат, който е инженер, наскоро замина за Германия да работи като конструктор в световния лидер за производство на ремъци "Гейтс". Съпругата ми Йорданка Каролева е директор на застрахователна агенция на американската компания "Метлайф". Имам две деца. Синът ми завърши в европейското бизнес училище в Лондон и започна работа в английска банка. Възнамерява да придобие опит, да следва магистърска степен и да се върне у нас. Дъщеря ми следва икономика и политология в Женева.

Имам много хобита, едно от тях е да чета книги по психология. Интересуват ме както връзката между психологията и финансите, така отношенията между психологията и политиката, т.нар. психология на масите. Възнамерявам да следвам магистратура по психология след като завърша тази по икономика на недвижимите имоти. Обичам екстремните спортове - сноуборд в гората и извън пистите, гмуркане, уиндсърф, мотори. Наскоро се запалих по т.нар „маунтин борд" - подобно е на сноуборда, но е на колела. Дълги години играех таекун-до. Политиката също ми е хоби, но както изглежда, ще се наложи да ми стане професия (смее се).

Какво Ви мотивира да участвате на предстоящите избори?

Владимир Каролев:

Може да ви прозвучи самохвалство, но съм сигурен, че ще стана кмет на София, ако не сега, то на следващите избори. В момента шансовете ми не са много големи, ако се вярва на проучванията, правени по поръчка и платени от партиите на моите конкуренти. Само че не се знае знае ли се как ще гласуват софиянци на 23 октомври. Много пъти отказвах да участвам в политиката. Още през 1991 година имах възможност да съм на избираемо място в листата на СДС. След това получих предложение от Негово величество (Симеон Сакскобургготски - бел.авт.) да водя листа. На предишните кметски избори получих предложение и от членове на ръководството на БСП да бъда в обща кандидатура. Винаги съм отказвал, защото това не ми е любимата професия.

На тези кметски избори се мотивирах, след като видях, че основните кандидати ще бъдат Георги Кадиев, Йорданка Фандъкова и Прошко Прошков. Основният им недостатък е, че и при тримата липсва достатъчно управленска компетентност и опит и че са послушни войници на партийните си лидери. Ще си позволя да кажа по няколко думи за всеки.

Прошко Прошков го харесвам като човек, има потенциал, има модерен начин на мислене, не е самохвалко, не казва "аз всичко направих". Обаче му е рано за кметския стол на София. Моят съвет към него е да продължи да се учи, ако има възможност да изкара още един мандат като кмет на "Лозенец" или да стане общински съветник и след това да се кандидатира за Софийски кмет. Трябва и да се освободи от опекунството на "командира" на ДСБ Иван Костов и неговите "лейтенанти" начело с бившия генерал Атанас Атанасов. И да престане да говори за социализъм - например позицията му за общинските фирми, които не трябвало да бъдат печеливши, а само да се самоиздържат.

Георги Кадиев за мое голямо съжаление не е борец. Продължава да не може да се наложи и да каже на БСП: "След като ме искате за кмет, не искам нито един в моята листа, за когото знам, че е участвал в заменки на терени или използва общинския съвет да си урежда частния бизнес". Подчертавам, Кадиев знае кои са хората, които правят такива неща. За 4 години не съм го видял в Общинския съвет да гласува за корупционни предложения, но има основателни въпроси дали частният бизнес на съпругата му в търговията на ток не е политически организиран от политическия ментор на Кадиев г-н Румен Овчаеов. А и много от идеите му за бъдещето на София са си чист ляв популизъм.

Поразпитах за Йорданка Фандъкова. Хората имат много добри впечатления от нея. Перфектни впечатления е оставила и сред хората в образователните среди. Да, ама не става за кмет на София. За мен тя е честен човек, добра душа, но също както Кадиев не е лидер. Не може или не иска да наложи добри утвърдени управленски международни практики. Позволява шуробаджанащината да продължава в Столичния общински съвет. Ще ви дам конкретен пример. Наскоро трябваше да изберем членове за одитния комитет на двете най-големи общински фирми - „Метрополитен" и „Топлофикация". Законът, който определя на какви условия трябва да отговарят членовете на одита, е малко разтеглив и позволява да се предложат за такива позиции и хора, които не могат да свършат тази работа. Точно такива хора бяха предложени за членове - двама общински съветници от ГЕРБ, които хал-хабер си нямат нито от счетоводство, нито от одит, нито от управление на риска. Сред предложенията бяха и двама заместник-кметове, които също не разбират от тази дейност. Това, което ви казвам, публично го заявих и в залата. Фандъкова скочи срещу мен и ми отговори по възможно най-нерелевантния и глупав начин: „Законът не го забранява, а аз искам хора, на които да им вярвам". Няма лошо да сложиш хора, на които да им се вярва, ама да могат и да свършат някаква работа. За какво ги поставиха? Да взимат допълнителни доходи, тъй като заплатите в Общинския съвет са 407 лева. Точно този пример допълнително ме мотивира да се явя на кандидат-кметските избори - да прекъсна политическите назначения.

Гарантирам, че в моята листа няма нито един човек, който да е участвал в корупционни сделки. Успях да се наложа в НДСВ и да кажа, че след като искат да съм кандидат за кмет, аз ще избера хората в листата и за тях ще гарантирам.

Кои според вас са най-сериозните проблеми на столицата?

Владимир Каролев:

Виждам няколко основни проблема. Не съм ги рамкирал по важност, защото хората в отделните райони на града могат да направят различни класации на проблемите. За някои трафикът, градският транспорт и паркирането са най-важните проблеми, за други презастрояването и т.н. Ядосвам се, че проблемите са едни и същи и с години наред не се решават.

Много сериозен проблем е бавната и неефективна администрация, която на някои места е и корумпирана. Непрекъснато се говори за проекта „Електронна София", по който е подписан преди повече от две години договор за над 3 милиона лева, но все още почти нищо не е направено. Да не говорим, че фирмата, която е "спечелила" поръчката, е собственост на съпруг на депутат от ГЕРБ и бивш съдружник на шефа на Общинския съвет. Това е общоизвестен факт. Искам нещо да подчертая, понеже знам какво ще кажат някои, когато прочетат вашето интервю - че това е компромат. Истината понякога боли, но не е компромат.

Сериозен проблем са неефективните общински фирми. Хората не го усещат пряко на гърба си (с изключение на трагичния градски транспорт, в който едиствената светлина в тунела е метрото), но ако бяха ефективни, щяха да генерират повече дивиденти в бюджета на София. Най-скандален е случаят с Общинска банка, която е под контрола на бизнесмена Христо Ковачки, който е миноритарен инвеститор, а се държи като мажоритарен. Включително има личен офис в централата на банката. Никой нищо не прави, а се оправдават с правни проблеми. С това се оправдаваха Софиянски, Борисов и сега Фандъкова. Сред проблемите на София са парковете, зелените площи, междублоковите пространства, за които ще предложа нагледни решения за подобряване в хода на моята кампания.

Непрекъснато чуваме от г-жа Фандъкова, че основният проблем на София е липсата на пари. През 2011 година София разполага с бюджет от малко над 1,3 милиарда лева. За следващата година трябва да е над 1,4 милиарда лв. Междувременно за последните 8 години натрупаната инфлация е около 30%. Ако изчистите инфлацията, за 8 години столицата има 3 пъти по-голям бюджет. А да виждате три пъти повече услуги?

Сегашният кмет непрекъснато си приписва заслуги по отношение на строителството на метрото. Всъщност тя няма никаква заслуга. Първото финансиране за началото на строителните дейности е направено още по времето на Стефан Софиянски. Европейските фондове пък са договорени по времето на премиера Сакскобургготски с финансов министър Милен Велчев. Така че г-жа Фандъкова, моите уважения, ама няма никаква роля за това, че строежът на метрото върви. Смятам, че не липсата на парите е основният проблем. София страда от недостиг на управленска компетентност, неправомерно разхищаване на бюджетни средства, липса на контрол на финансите, политически назначения в общински фирми и структури, неправилни приоритети.

Какви решения на тези проблеми са заложени във вашата програма? Бихте ли могли да се ангажирате със срокове за решаването им?

Владимир Каролев:

Не искам да се впускам в детайлни подробности. За сроковете ще говорим, едва когато набере скорост предизборната ми кампания.

Все пак, макар и да не влизате в детайли, ще Ви помоля да коментирате накратко следните казуси:

Задръствания...

Владимир Каролев:

Най-накрая има направено проучване от английска консултантска компания, което беше забавено с години. Но най-после то е факт и сега трябва да се внедрят препоръките в него. Но не разбирам защо отдавна например на някои светофари не е позволено да се завива надясно на червено - както е в повечето страни по света. Това автоматично намалява задръстванията.

Завод за боклук...

Владимир Каролев:

Един от най-големите проблеми и грешки на сегашната администрация. Те направиха първа копка с почерпка още 2009 година и до днес втора копка няма. Ще прегледам сегашния проект и тогава ще дам конкретно предложение, как да се върви напред. Ще напомня на ГЕРБ, БСП и Синята коалиция, които подкрепиха през 2009 година предложенията на г-жа Фандъкова за завода за боклука, че аз тогава в общинския съвет казах, че се работи в грешна посока и че до 2011 г. няма да има завод, както обещаваха от ГЕРБ. Познах.

Детски градини...

Владимир Каролев:

С помощта на базата на Националния осигурителен институт ще въведа подоходен критерий. Казано с други думи: младите хора, които нямат доходи, ще плащат по-ниска такса, а другите, условно казано "богатите хора", ще плащат по-високи такси. Другото нещо, което ще направя, е да дам право на частния сектор да строи детски градини. В момента има много желаещи да строят детски заведения.

Паркиране в центъра...

Владимир Каролев:

Ще преразгледам сегашната идея за увеличаване на синята зона. Според мен този вариант не беше направен на базата на обективни критерии.

Метро и редовен градски транспорт...

Владимир Каролев:

Ще направя опит да се ускорят сроковете по строежа на метрото. Това може да стане, ако към донорските пари от Европейския съюз се прибавят пари от частния сектор. За да стане това, ще предложа концесиониране на метрото. Ако не се вкара частният сектор, проектът, както се планира с лекото метро, ще бъде завършен след минимум 8-10 години. Аз мисля, че цялостният проект може да бъде завършен за 4-5 години.

Такса смет...

Владимир Каролев:

Таксата съм убеден на 100%, че може да се намали. Ако погледнете колко пари се събират и колко се харчат, ще видите две неща. Годишно се събират над 150 милиона лева, а под 100 милиона се харчат за сметоизвозване и събиране. През последните 6 години тази разлика се харчеше за опаковане и съхранение на боклука, а след това се насочи към транспортирането му. Тази политика е един от най-големите грехове на три поредни кмета, в това число на г-жа Фандъкова.

Чистота...

Владимир Каролев:

Бих направил нови конкурси за концесии, след като изтекат сегашните, само че с международни критерии. Ако сега се разходите из София, ще видите, че в някои райони се чисти добре, а в други райони се чисти много по-зле от преди, но никой не ги глобява тези фирми. А парите, които се плащат за чистота, са почти двойно повече в сравнение с времето, когато т.н. "Вълк" чистеше София през периода 1999-2008 година.

Привличане на повече туристи в столицата, културен живот, музеи...

Владимир Каролев:

Туристическият поток ще се увеличи след като оправим инфраструктурата, след като парк Витоша се развие, разбира се при спазване на най-високите световни екологични стандарти. Не мога да обещая, че ще построя нов театър. Но първото нещо, което ще направя, е да издам заповед да се спре бетонирането на "Виа Принципалис" (Via Principalis) - главната улица на антична Сердика, която породи обществени дискусии заради строителството на втория лъч на метрото. Две сдружения поискаха да бъде спряно бетонираето на "Виа Принципалис" - вече са унищожени над 2000 кв. метра от античния град. Пълен абсурд - с пари от ЕС строим метро, унищожавайки световно кулурно наследство!

Как според Вас се чувства бизнесът в София? Има ли какво да се желае по отношение на бизнес средата? Какви са проблемите на бизнеса в София и как Вашият екип би се ангажирал с решаването им?

Владимир Каролев:

Основният проблем е свързан с неефективната и корумпирана администрация. В София може да се приложат добри практики, разработени в други общини на България (например Бургас) или други европейски градове. В по-малки общини на страната може да получиш документ по електронен път, но не и в столицата. Нека да си кажем, че София с някои административни услуги е много назад в сравнение с малки местни администрации. Електронизацията на Столична община стига дотам, че са качени един куп документи и след много мъка можеш да ги свалиш за разпечатване. Например, ако бизнесмен иска да отвори сладкарница, той трябва да внесе в Столична община над 10 документа. Той трябва да знае как тези документи пътуват и кога ще пристигнат отново при него. Всичко може да става по електронен път, а не да обикаля от стая в стая, от сграда в сграда из цяла София. Това ще е първото нещо, което ще направя - да обява публичен конкурс за фирма, която да изгради проекта. За да стане това обаче, ще наредя на моята администрация да прегледа всички наредби и да каже на СОС кои трябва да се опростят, защото са сложни и неразбираеми за бизнеса.

Кой според вас ще е следващият столичен кмет?

Владимир Каролев:

Не знам дали ще съм следващият, но мога да се обзаложа, че ще бъда по-следващият. Макар че като гледам как бягат от дискусия с мен основните ми опоненти, си мисля, че софиянци може и да разберат, че аз съм най-подходящият кандидат и да стигна до балотаж. А там ще победя г-жа Фандъкова 100%.

Каква искате да бъде София след 4 години? А след 40?

Владимир Каролев:

Един от моите симпатизанти, който е студент в Солун и няма нищо общо с НДСВ, ми каза в социалната мрежа "Фейсбук", че иска да ме изберат за кмет, та София да стане поне като Солун. След 40 години няма да съм жив, така че не ме питайте за тогава. Аз искам да видя града след 4 години в много по-добро състояние, имам компетенциите и знам как да го направя.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...