АЕЦ „Белене” би струвала 20 пъти повече от магистралите, които в момента се строят у нас. Това заяви в ефира на предаването„ Здравей, България” на "Нова телевизия" министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.
„Станишев и Овчаров казват, че централата ще струва между 4 и 6 млрд. евро. В същото време HSBC твърди, че цената е 10 милиарда”, каза още Добрев. Според него именно тази цифра е накарала немската компания RWE да се откаже от проекта, защото е разбрала, че не може да намери тези средства, дори с помощта на българското правителство.
Ако изграждането на „Белене” стартира на цената от 10 млрд. евро, то това би върнало държавата в трудните моменти през 1997 г. Това стана ясно от изказването на ресорния министър. Според направените от него изчисления магистралите, които се строят в момента, струват "примерно 500-600 милиона евро". В същото време централата в Белене би струвала 10 млрд. евро.
Припомняме ви, че немския концерн RWE беше избран за стратегически инвеститор в проекта "Белене" от кабинета на тройната коалиция. През есентта на 2009 г. обаче компанията се отказа от проекта за изграждане на АЕЦ “Белене“. "Немската компания RWE се оттегли от проекта АЕЦ "Белене", защото не бе намерено финансиране и не бе подписан договорът за проектиране, доставка и изграждане на централата, който трябваше да се подпише между българската и руската страни". Това заяви na 3 октомври миналата година на пресконференция в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма изпълнителният директор на Българския енергиен холдинг /БЕХ/ Михаил Андонов, информира БТА.
„Работи се върху анализите, които ще дадат право на Министерския съвет евентуално да започне да строи VII блок на АЕЦ „Козлодуй”, а необходимите документи ще се готови през втората половина на годината”, разкри още министърът. Той почерта, че инфраструктурата съществува, но е нужна модернизация на площадката на първата ни атомна централа. И все пак – „да си ремонтираш къщата е много по-евтино, отколкото да построиш нова”, коментира Добрев.