Започват преговорите с Турция за интерконектор за доставки на газ

23.01.2014 | 11:40
по статията работи: Петя Бързилска
Без конкурентоспособна енергетика, не може да имаме конкурентноспособна икономика, заяви Драгомир Стойнев
Започват преговорите с Турция за интерконектор за доставки на газ

Започваме преговори по изграждането на интерконектната връзка с Турция за доставките на газ. Това каза на кръгла маса министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев.

Той обяви, че в края на тази седмица пристига министърът на енергетиката на южната ни съседка.

"Предстоят бъдещи преговори с Азербейджанската газова компания, чийто представители идват през февруари. Със Сърбия имаше малко забавяне", каза Стойнев.

Изграждането на интерконекторна връзка между България и Турция е нужно за получаването на газ от Азербайджан

По отношение на шистовия газ в България, Стойнев заяви, че трябва да имаме по-добра цена на нашия газ. "Имаме договори, които сме подписали, и цената е по-висока от околните държави. Целим да създадем по-конкурентна цена. Оставям настрана това, че "Южен поток" ще отвори и много работни места. Газовите цени са приоритет”, обясни министърът, цитиран от агенция "Фокус".

Драгомир Стойнев коментира още цената на електроенергията, като обърна внимание на направените законодателни промени. По думите му бързото им въвеждане е позволило поевтиняването на тока. "Това доведе и до ефект върху бизнеса. Намалението на нощната енергия доведе до подобряване на малките и средните предприятия, които я използват,
каза Стойнев.

Той добави, че за него миньорите са много по-важни от всички възобновяеми източници. "Юни месец те не работеха, и се чудеха какво да правят, а сега работят на пълни обороти. Ние надхвърлихме плана за 2013 г. и имаме рекорден доход”, добави министърът.

Индустриализация и конкурентноспособност

"Европа забрави индустрията. Тя наля 5 милиарда евро за банковата индустрия. Без банкова индустрия, разбира се, няма икономика, но колко пари се отделиха за европейската икономика – 0%", каза още Драгомир Стойнев. По думите му е факт, че когато 100 места се създадат в индустрията на европейско ниво, то се отварят още 200 в икономиката.

"Без конкурентоспособна енергетика, не може да имаме конкурентноспособна икономика". смята Стойнев. "В Нотингер се поиска се едва ли не да имаме за цел намаляване на вредните емисии -2, 30% . Хубаво е Европа да има такава цел и всички природозащитници да искат това, но аз се противопоставих. Таяни ме подкрепи в това мое изявление. Министърът на икономиката и енергетиката на Германия обяви, че променят приоритетите си за намаляване на зелената енергия. Тя е хубава, но е скъпа", допълни министърът.

По думите му трябва да се подпомага както българската, така и европейската индустрия. "Подкрепям и това да има такса на стоките, които пристигат за страните, които нямат договор, и си внасят каквото си искат, което замърсява средата", каза още той. Припомняме, че вчера Европейската комисия прие документ, с който призова страните членки на ЕС да работят за развитие на промишления сектор.

Според Стойнев трябва да следваме европейското законодателство, но трябва да следваме и националните си интереси. Той посочи още: "Аз самият изцяло изтеглих концепция за оперативната програма "Конкурнтноспособност" от Брюксел, защото знаех, че бизнесът не е съгласен. Съгласува се с българския бизнес, и новата концепция вече е в Брюксел. В момента, усвояваме наистина всичко, реално всичко за иновация и реиндустриализация. Не го усвояваме за финансови инструменти, както беше при предишното правителство. Следващата оперативна програма ще има много по-малък дял на финансови инструменти", каза той.

АЕЦ "Белене"

Министърът потвърди думите на депутата Румен Петков, че отново в страната е дошъл инвеститор, който има интерес към АЕЦ „Белене“, предаде 3e-news. Става въпрос за компанията "Глобъл Пауър Консорциум“, който бе представен в парламента през 2012 г.

"България е горда със своята ядрена енергетика и трябва да я развива", каза още Драгомир Стойнев. По думите му в последните няколко години, не са правени инвестиции за реконструиране. Той заяви също, че в държавните предприятия всичко се плаща регулярно и няма забавени заплати.

157853

Снимка: МИЕ

Придобиване на "Химко" Враца

До края на февруари, държавата трябва да придобие "Химко" Враца, каза още Стойнев. "Нека да видим, каква ще бъде крайната цена, но не сте далеч от вашето предположение - 50 млн. лева. Нека първо да го придобием. То може по най-бързия начин да заработи", заяви министърът.

Цена на тока

"Не считам, че тази година цената на електроенергията може още да намалее. Смятам, че ще остане стабилна", коментира Драгомир Стойнев. По думите му намалението на цената на тока за бизнеса с 5% има влияние. След това имаше и конкретни действия от страна на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, които доведоха до 10% намаление на електроенергията на нощната тарифа."Знаете, че това има огромен ефект върху малките и средните предприятия, които използват електроенергията през нощта, за своето производство", каза Стойнев.

Той посочи, че това е станало благодарение на законодателни инициативи, и благодари на народните представители и на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране за работата. Стойнев каза, че благодарение на промяна за такса износ на електроенергията, сега процентът на износа е по-голям, в сравнение с преди това.

Константин Стаменов, председател на Управителния съвет на Българска федерация на индустриалните енергийни консуматори, добави по темата, че бизнесът предпочита да купува ток от държавните централи, заради по-ниските цени. Другите централи не предлагат конкурентни цени на тока, а енергоемката индустрия трябва да намери най-ниската цена на ресурса, за да може да оцелее, обясни той.

*Информацията е обновена в 13.50 ч.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...