Специално за Econ.bg
Интервю на Петър Чернев
Електронна фактура замества познатия досега хартиен носител. Новата услуга Е-faкtura беше представена от фирмата, която я разработи и внедри у нас - „Банксервиз” (акционерно дружество на БНБ и 30 търговски банки). Електронната фактура има няколко основни приемущества: тя позволява изкючително голяма икономия на средства, ускорява платежния баланс и накрая, но не последно място, тя е изключително сигурна. Електронното фактуриране представлява бизнес процес, който осигурява обработката на фактурата от край до край. Тя тръгва от компютъра на издателя и стига до компютъра на получателя. Целият този процес елиминира ръчната намеса и грешките от нея. В процеса на изготвяне на фактурата вземат участие три лица: доставчик (издател), получател (крайният клиент) и консолидатор („Банксервиз”). За електронната фактура и за някои аспекти от дейността на “Банксервиз” разговаряме с Главния изпълнителен директор на дружеството г-н Александър Цинцарски.
Г-н Цинцарски, на какви условия трябва да отговарят фирмите, за да могат да издават електронни фактури?
Александър Цинцарски:
На такива условия, които според Закона за ДДС и Закона за счетоводството трябва да отговарят при издаването на фактури в хартиен вид. На никакви други.
Колко струва издаването на една електронна фактура?
Александър Цинцарски:
Плаща се на една фактура. Има сложна тарифна система, която зависи от броя на фактурите, от периода, когато се издават, от получателя и издателя. Средната цена за обработка на една фактура е около
0.30 лв.
Ще могат ли чужди фирми да използват българската система за издаване на електронни фактури и на какви условия ще трябва да отговарят те?
Александър Цинцарски:
Да, ще могат. На същите условия, на които трябва да отговарят български фирми.
Колко от банките в България използват вашата услуга „електронен подпис”? Лесно ли се извърши преминаването от техния специализиран подпис към вашия?
Александър Цинцарски:
За момента „Банксервиз” има мащабни отношения за издаване на електронен подпис с Обединена българска банка и Райфайзенбанк. В процес на разговори сме с много други банки.
По ваши данни, какъв е броят на хората, които използват интернет банкиране? Очаквате ли той да се промени през следващите няколко години?
Александър Цинцарски:
В момента хората, които използват електронен подпис, са около 100 хиляди. Очаквам броят им да се увеличи драстично в следващите няколко години.
Според Вас на какъв етап е развитието на банковия пазар в България?
Александър Цинцарски:
На етап крайна европеизация. Българската банкова система по нищо не се различава от европейската банкова система.