Както при тока и парното, и в музиката има монопол

21.03.2013 | 13:20
по статията работи: Елица Елефтерова
Васил Найденов, музикант и певец, пред Econ.bg
<p>Васил Найденов</p>

Васил Найденов

Снимка: Личен архив


Много радко давате интервюта през последните години...

Васил Найденов:

Българските медии (разбира се - част от тях) имат навика да изкривяват действителността. Понякога сляпо следват силните на деня, забравят една от основните си функции - да възпитават. Извинявайте, че го казвам, но у нас все още се говори и пише за това кой на колко години е, как изглежда, как е оцелял - неща, които и в Холивуд си говорят, но не в същия смисъл. И отново давам пример - това не беше проблем за Енгeлберт Хъмпърдинк да се яви на Евровизия през 2012 г., който когато аз ходех прав под масата, вече беше звезда заедно с Том Джоунс. Tова са други нации, с друг манталитет. И правя паралел с България и първата Евровизия - аз, Орлин Горанов, Роберта, Мариана Попова и двете ми беквокалистки трябваше да представим песен на ФСБ на Румен Бояджиев.

Медиите ни разкъсаха - как можело аз и Орлин да се явяваме на тия години, как можело да заемаме местата на горкичките млади певци, ние сме били като стари хиени, какви ли не глупости. Само на следващата или по-следващата година се появи една певица, която беше над 50-годишна. Тя спечели и тогава медиите млъкнаха.

Ще ви дам и друг пример - преди няколко години ми се наложи да пея в едно поп-фолк заведение. Заради този човек, който пя след мен (става дума за Азис), за това че съм се появил там, месец и половина се коментираше как поп музиката и поп-фолкът са си подали ръце и как ще издаваме нов албум. През вратата на скромната ни гримьорна в 2.30 - 3.00 часа през нощта се намърдаха пет-шест телевизии и още толкова списания. Тогава казах, че ако правя нов албум, ще поканя този човек, за да могат медиите да благоволят да се заинтересуват от това, което правим ние. Това не е обидно, това е нелепо.

Не могат да говорят, че българската музика е загинала и да ни слагат всички музиканти под един знаменател. Има поп-фолк, но има и ФСБ. Ние сме правили концерти в Русия много преди да започнат да канят Майкъл Джексън там. Пълнили сме зали като "Комплекс Мира" и летни театри с по 30 хил. места - дотук е разговорът. Проявлението на една популярност е какво показваш и какви зали пълниш. В момента има доста изпълнители, които висят по билбордове и правят национални турнета в 5 града и пеят пред 20-100 души.

Това на промяна в манталитета на слушателите ли се дължи?

Васил Найденов:

Причината не е у народа. Народът е един и същ. Българският народ е музикален и го е доказал, щом от страната ни се излезли такива певци като Райна Кабаиванска, Борис Христов, Гена Димитрова... Не мога да спомена всички гениални певци. Това са трегери. Половината ни първи цигулки в момента са в Лондон, Виена и във всички големи симфонични оркестри. За тези хора нищо не се говори, което пък е друга трагедия...

Редакция: Петя Бързилска, Лили Бончева

Оцени статията:
5.00/4
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...