Как да "рестартираме" мозъка си за 10 минути 1

27.01.2013
по статията работи: Петър Чернев
Средностатистическият работник преглежда по 37 прозореца на компютъра си всеки час
Как да "рестартираме" мозъка си за 10 минути

Средностатистическият работник в офис преглежда средно по 37 прозореца на компютъра си всеки час. Това става ясно от изследване на проекта Headspace, чиято цел е да популяризира медитацията. Проектът е основан от бившия будистки монах Анди Пъдикомб.

Според анализа когато мозъкът работи на висока скорост, част от него продължава да се занимава с предишната задача. По този начин ние не сме способни да се съсредоточим над това, върху което работим в момента. Този факт намалява възможността да пресяваме нужната от ненужната информация и влияе негативно върху продуктивността ни, обяснява сайтът Inc.com.

Друг проблем е стресът. Когато трябва да работим бързо и под напрежение, амигдалата* в мозъка ни започва да излъчва сигнали, които ни карат да взимаме бързи и импулсивни решения. Тя сигнализира на хормоналната ни система да отделя адреналин и кортизол и увеличава сърдечния ни пулс, учестява дишането и кръвното налягане, така че да можем да избегнем тази непосредствена физическа заплаха. Проблемът идва, когато няма непосредствена физическа опасност за нас - например, когато не сме записали документ, върху който сме работили дълго време, а компютърът ни се срине, или пък когато отиваме неподготвени на важна бизнес среща. В този случай импулсите на амигдалата всъщност не ни помагат, а просто оказват допълнителен стрес върху тялото ни.

Как можем да се справим с всички тези неприятни проблеми? Решението е просто – не правете нищо. За 10 минути на ден просто седнете някъде и успокойте ума си. През този период от деня се фокусирайте върху сегашния момент. Не поставяйте оценки на това, което виждате.

Общият извод е, че не можем да променим това, което се случва около нас, но можем да променим начина, по който го възприемаме. 

*Амигдалата представлява набор от ядра в мозъка, разположени в тясно сътрудничество помежду си. Тя е част от лимбичната система, която е отговорна за регулиране на емоциите. Амигдалата най-често се свърза с емоциите като страх и тревожност. Тя реагира в отговор на неприятни гледки, усещания и миризми.


Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!


Оцени статията:
5.00/7
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари 3
Подреди по: Най-нови | Най-стари

Stefka Stefanova 27.01.2013 | 14:32
ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...