Коронавирусът вероятно никога няма да бъде заличен изцяло и населението по света ще трябва да се научи да живее с него. Това предупреди Световната здравна организация, цитирана от "Би Би Си".
"Има и добри новини - че хората по целия свят живеят по-дълго и по-качествен живот. Най-голям напредък има при страните с ниски доходи, където продължителността на живота е нараснала с над една пета от началото на хилядолетието. Наполовина е намаляла от тогава и детската смъртност", посочи генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Гебрейесус.
"Докладът отразява и твърде бавният темп на прогрес за постигането на целите за устойчиво развитие и той ще бъде усложнен и от новия коронавирус. Актуалната статистика извежда ключовия фактор на пандемията - неравноправието", каза още Гебрейесус.
Междувременно изпълнителният директор на програмата за извънредни ситуации към СЗО Майкъл Раян, го сравни с ХИВ. Той добави, че има "дълъг път" по пътя към връщане към нормалния ритъм на живот.
Наскоро стана ясно, че водещите кандидати за ваксина за борба с новия коронавирус са осем, но може да са необходими от 12 до 18 месеца за ваксина.
7.4 милиарда евро са обещани преди седмица от лидери от 40 държави, организации и банки за изследвания, лечение и тестване. 1 млрд. обеща Еврокомисията. Тези средства обаче няма да са достатъчни, за да се гарантира, че тази ваксина достига до всички.
"Имаме повече от сто кандидати. Но ние се фокусираме само върху няколко, които могат да доведат до по-добри резултати", каза Гебрейесус.
Има консорциум от над 400 учени, участващи в разработването и диагностиката на ваксините. Ковид-19 има вече повече от четири милиона случая, а 280 000 живота са загубени.
"Докато новите случаи намаляват в Западна Европа, те се увеличават в Източна Европа, Африка, Югоизточна Азия, Източното Средиземноморие и други региони", каза Гебрейесус.