Експерт: Има все по-голяма прозрачност в енергетиката

25.03.2013 | 09:16
по статията работи: Петя Бързилска
От КНСБ предлагат задълженията на НЕК да се оформят като държавен дълг
Експерт: Има все по-голяма прозрачност в енергетиката

"Има все по-голяма прозрачност, все повече се разбира голямата истина. А тя е, че енергетиката е секторът, в който бяха откраднати и усвоени милиарди". Това каза Георги Стефанов, цитиран от БНР от Коалиция за климата преди конференцията "Истинските проблеми в сектор енергетика и необходимите възможни решения".

Според него обаче преходът към зелена икономика продължава да не се случва. "Ефективна икономика на минимум природни ресурси с максимални печалби е основа за бъдещето", смята Стефанов.

Според него "зелената добавка" е малка част от общата тежест на ценообразуването. "Нямаме стратегия за цялостно развитие. Определени кръгове имат полза статуквото да продължи - да се усвояват огромни средства от ниско ефективна енергетика.
Решенията трябва да бъдат специфични и работещи", каза още Георги Стефанов. По думите му трябва да се поемат политически дългосрочни решения и да се говори за ново икономическо развитие, а не за изкуствени краткосрочни мерки.

"Всички решения в ценово отношение, взети от регулатора пипнаха сложно гарантирана система. Решението от 5 март предопределя ценови хаос в електроразпределителните дружества".Това смята от своя страна Божидар Митев, председател на независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ.

"Организираме дискусионна маса какво ще се случи в бранша и дали може енергетиката да излезе от този финансов колапс. Намалени бяха приходите на ЕРП-тата. На фона на заплащането цените са безумно високи. Но ние не можем да поддържаме цени различни от региона", каза той. Предложихме цялостен пакет – редуциране на такса пренос, допълни Митев.

Според него би могло също дълговете на Националната енергийна компания (НЕК) да бъдат преформатирани, като например, оформени като държавен заем. "Предложихме това на министъра на икономиката. Надявам се да не се стига до протести, защото потърпевши ще бъдат потребителите, т.е. всички ние", заяви Божидар Митев.

За да се оздрави енергийният сектор, като мярка от КНСБ бяха предложили преди време да се подпомогне покриването на финансовите задължения на НЕК – чрез поемане на част от тях от държавата или с помощта на Българския енергиен холдинг (БЕХ).

Припомняме, че по думите на бившия министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев Българският енергиен холдинг е започнал процедура за получаване на кредит за Националната електрическа компания в размер до 250 милиона евро.

Министър-председателят Марин Райков поиска Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) "да се самосезира и да даде отговор на обществото, кои са монополистите и картелите в държавата". От КЗК отговориха на думите на премиера и заявиха, че КЗК няма правомощията да установи кои са монополистите в България. Според Комисията нито Законът за защита на конкуренцията, нито правото на Европейския съюз забраняват монополното или господстващото положение на предприятията.

В петък президентът на КНСБ Пламен Димитров коментира, че е оптимист за работните групи, които следващата седмица ще гледат предложенията на социалните партньори, защото ще стигне до по-конкретни решения относно мерките за сигурността. "Днешната дискусия може да доведе до допълване на пакета от мерки на Министерски съвет с допълнителни средства към енергийните помощи", посочи Димитров, съобщава iNews.bg.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...