От социалната мрежа Twitter обявиха, че са подали документи до регулаторните органи на САЩ за стартиране на първично публично предлагане на акции (Initial Public Offering - IPO), предаде "Би Би Си".
"Ние сме предприели всички необходими стъпки в административна насока относно планирано от нас първично публично предлагане", написа вчера (12 септември) компанията в официалния си блог. От Twitter обаче не споменават кога може да стане това или колко средства планират да наберат.
Пазарната стойност на компанията е оценена от частните инвеститори на над 10 млрд. долара (6,3 млрд. паунда) и е на път да достигне приходи през 2013 г. в размер на 583 млн. долара, според консултантската компания eMarketer.
В понеделник (9 септември) Twitter обяви, че е придобила онлайн платформата за мобилно-ориентирана реклама MoPub, за 350 млн. долара, като част от усилията на компанията за разширяване на рекламните си канали.
Goldman Sachs Group Inc. ще бъде водещият поемател* на емисията на Twitter, която има над 200 млн. потребители в цял свят, информира "Блумбърг".
Главният изпълнителен директор на Twitter Дик Костоло ще трябва да убеди инвеститорите, че IPO-то ще бъде по-успешно, в сравнение с това на компании като Facebook, Groupon и Zynga, които изгубиха повече от половината от пазарната си стойност в първите шест месеца след стартиране на своите IPO-та.
По данни на Twittercounter.com, който отчита и архивира данните на Twitter - Джъстин Бийбър е най-популярният потребител на микроблога с 44,4 млн. последователи.
Кейти Пери е на второ място с 42,6 млн. последователи, следвана от Лейди Гага с 40,1 млн. и президентът на САЩ Барак Обама - с 36,5 млн. последователи.
Сред компаниите YouTube може да се похвали с най-много последователи – 33,4 млн. потребители на мрежата.
*Поемането на емисия ценни книжа представлява договор между едно лице, наречено емитент и един или повече инвестиционни посредници, които се наричат поематели, по силата на който поемателят се
задължава да продаде или да предложи за продажба на първичния капиталов пазар емисия или част от емисия за своя или за сметка на емитента срещу възнаграждение.