Взе се най-благоприятното решение за бъдещето на БДЖ. Това каза за Агенция „Фокус” Петър Бунев, председател на Синдиката на българските железничари към КНСБ. Той допълни: "Удовлетворени сме от решението и може да се каже, че сега ще цари малко спокойствие, но да видим докога. Идеята беше именно такава - да се възстанови субсидията и да се запази броят на влаковете, а оттам и броят на хората. Не мога да не кажа, че ние винаги сме заставали зад мерките, които излязоха вчера, и ще се водим борба срещу кражбите и безбилетните пътувания”.
Синдикалистът коментира, че бизнес планът на БДЖ за дъщерните й дружества "Товарни превози" и "Пътнически превози" продължава да не се изпълянява. Това пък води до намаляване на приходите и в един момент може пак да се възобновят драстични мерки.
„Заслугата да се стигне до това благоприятно решение е изцяло на министър Московски, въпреки действията на мениджмънта, и мисля, че той ще вземе управленски решения. Това решение беше политическо и се взе благодарение на министър Московски”, допълни още Бунев.
От своя страна председателят на борда на директорите на жп холдинга Владимир Владмиров съобщи, че БДЖ се е разбрала с Министерството на финансите субсидията да бъде възстановена напълно. Едновременно с това ще бъдат предприети и сериозни мерки от страна на държавата във връзка с ограничаване на безбилетните пътувания, включително и със законодателни инициативи.
"Също така сериозна намеса на държавата по отношение на предотвратяване на кражбите на горива и на други активи не само от БДЖ, но и на железниците като цяло и в същото време ще дадем обезпечение на финансовото министерство – имоти и сгради – срещу това, че ще погасяват задължението към Световната банка", допълни експертът в ефира на БНР.
Българските железници няма да фалират. Това стана ясно снощи след среща в Министерство на финансите с представители на транспортното министерство и ръководството на холдинга. На нея беше постигнато споразумение субсидията за превозвача да бъде възстановена, както и да се увеличат приходите на дружеството чрез редица мерки. Съкращения на служители и влакове няма да бъдат предприемани, информира Дарик радио.
Шефът на холдинга Йордан Недев отказа да коментира преговорите, като само заяви, че продължава да е изнервен. Преди дни той не изключи възможността да подаде оставката си заради случващото се в БДЖ.