Технологиите, които видяхме през годината

28.12.2013 | 11:00
по статията работи: Георги Георгиев
Кои бяха новостите в технологичния свят, които приковаха вниманието ни през отминаващата година

Facebook – напред към нови печалби

Тази година за Facebook мина под знака на рекламата и финансовия успех – социалната мрежа непрекъснато тестваше различни инструменти, с които да повиши приходите си от реклама и да зарадва акционерите си. Все повече бизнеси разбират, че рекламирането във Facebook ще им носи сериозни приходи. Анализатори път предвиждат, че скоро социалната мрежа, която постепенно възстанови позициите си на борсата, ще започне да генерира крупни суми от платени клипове в новинарския поток.

Сега задачата на Facebook е да открие как да събуди милионите малки фирми, разполагащи с бизнес профили в мрежата и да ги убеди, че рекламирането тук е много изгодно. Социалната мрежа залага и печели все повече от реклама и се опитва да намери верния път до по-младата си аудитория и дори имитира Тwitter, въвеждайки хаштагове. Нейните разработчици работят и върху създаването на системи за изкуствен интелект, които ще направят продуктите ѝ по лесни и интуитивни за ползване.

3. Трудният път на Мicrosoft

Несъмнено една от сделките на годината беше придобиването на мобилното звено на Nokia от Microsoft за 7,2 млрд. долара. Ходът нагледно показа, че щатската корпорация прави много сериозни усилия да промени фокуса на бизнеса си от чистия софтуер към създаването на цялостни решения, включващи и хардуер. Въпреки това годината може да се определи като силно турбулентна година за компанията тя продължава да се бори със зъби и нокти за своя хибриден Windows 8, пускайки първия голям ъптейт на операционна система, нова серия мобилни устройства. Освен това Microsoft я чакат големи структурни промени – тежка задача, с която ще се нагърби заместникът на излизащия в пенсия Стив Балмър, за кого се очаква да бъде избран в началото на 2014 г.

155325

Накъде ще поеме Microsoft след оттеглянето на Стив Балмър? Източник: Guliver/Getty Images

4. Apple и Samsung – нови продукти и стари вражди

Още в началото на годината от Apple заявиха, че все още са способни на „магически“ иновации. Такива не видяхме много освен може би бутона за пръстови отпечатъци на iPhone 5S. Все пак Apple се отчетоха с поредния залп от качествени смартфони и таблети. Новото беше цветния пластмасов iPhone 5C, който обаче изглежда не се радва на голям интерес колкото 5S. От компанията на Тим Кук видяхме и малък iPad с качествен екран. Новият върхов Ipad Air също се радва на значителен интерес.

От Samsung също се представиха задоволително – флагмана Galaxy S4, а по-късно и новият гигантски фаблет Galaxy Note 3, съпътстващ часовника Gear. В самият край на годината се заговори усилено и за бъдещия Galaxy S5, който ще се появи в началото на следващата година. Сред новостите от корейският гигант загатна през тази година бяха и модели с извити телефони, каквито впрочем представиха и от LG.

През цялата година двете компании продължаваха да си разменят съдебни удари в съдилища по целия свят, опитвайки се да забраняват продукти на противника на даден пазар. Дори се стигна до там, че лично Белият дом се намеси в спора и отмени решение на щатски съд за забраня на внасяне на по-стари модели на iPhone и iPad.

154998

Източник: Thinkstock/Guliver

С поглед към бъдещето

В заключение на този кратък обзор ще споменем накратко и някои от най-обещаващите проекти на бъдещето, които бяха заченати или разкриха потенциала си през отминаващата година

Без съмнение годината ще се запомни с амбициозни футуристични проекти като този за свръхбързият транспорт на бъдещето Hyperloop, дело на екипа около милиардера и технологичен гуру Елон Мъск. С него хората ще пътуват със скорости до 1200 километра в час в специални тунели. Според някои в недалечно бъдеще подобен проект може да стане реалност, като се реализира на практика

Новостите не пропуснаха и обещаващата област на дигитализираните средства за разплащане, които от Google и Apple разработват от няколко години. Нов стартъп, наречен Coin прави по-сериозен прогрес, предлагайки електронна система, обединяваща до осем кредитни карти в едно и повишена сигурност. Сред показателните новости в областта бе и тази, на малък колеж в Южна Дакота е решил да проведе изпитания за разплащания с помощта на пръстов отпечатък.

И като стана дума за разплащане, несъмнено една от важните пресечни точки между технологии и бизнес се наричаше Биткойн. От 13 долара в началото на годината цената на електронната валута скочи зашеметяващо до нива от над 1000 долара в края на годината. Въпреки факта, че стремителният ръст бе белязан от също толкова стремителен спад, породен от недоверието на редица държави към онлайн парите, биткойн се превърна във феномен, за който ще се говори и през следващите години и който някои смятат, че ще играе важна част в развитието на световната финансова система.

155324

Макар и трудно, биткойн започна да се налага като ново разплащателно средство. Източник: Guliver/Getty Images

Друга много обсъждана тема през годината бе 3D печатът. През 2013 г. разбрахме, че технологията може много успешно да се използва за направата на работещи огнестрелни оръжия в домашни условия, а щатската инженерна компания Solid Concepts ни покаа първият 3D-принтиран метален пистолет. Като оставим настрана С тази технология ще могат да се правят редица полезни неща. Тя навлиза дори в света на модата, и дори в космоса.

Раздвижване имаше и в областта на роботиката за комерсиални цели. В края на годината от Amazon хвърлиха бомбата, заявявайки че смятат да разработят флотилия от летящи автоматични дрони, които ще разнасят стоките на интернет ритейлъра. Изглежда, че по темата работят и от Google, които купуват наред стартъпи за роботи и планират създаването на армия от роботи за наземна доставка на закупени по интернет стоки. Като цяло обаче идеята за доставка на стоки с дрони не е нова - американската верига пицарии Domino вече представи въздушна система за доставка на пица или за оказване на първа помощ.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 20.11   284 г. – Диоклециан става римски император. 1194 г. – Палермо (Сицилия) е завладян от император Хайнрих VI. 1541 г. – Жан Калвин представя теорията си...